SpravodajstvoVeda a výskum

„Klimatický rozpad sa už začal,“ tvrdí OSN: Posledné mesiace lámali rekordy, ďalšie roky nebudú iné. Globálne otepľovanie sa rok čo rok zhoršuje

Globálne otepľovanie už nemôžeme ignorovať. Posledné tri mesiace boli najhorúcejšími akými si planéta prešla, konať treba okamžite.

Svetová meteorologická organizácia varuje, že posledné tri mesiace boli najhorúcejšími, akými si planéta prešla. Globálne teploty oceánov sa pritom taktiež na historickom maxime a množstvo ľadu v antarktickej oblasti zas na minime.  

Titul najhorúcejších mesiacov, obzvlášť august, nezískali posledné mesiace len tak. Odborníci upozorňujú, že rozdiely oproti ostatným boli naozaj veľmi výrazné. August zároveň získal titul druhého najhorúcejšieho mesiaca vôbec, umiestnil sa hneď za júlom. Počas celého augusta boli teploty okolo 1,5 °C teplejšie ako pred priemyselnou revolúciou medzi rokmi 1850-1900. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rok 2023 sa zatiaľ drží ako druhý najteplejší rok vôbec za rokom 2016. Počas minulého mesiaca sa teploty oceánskeho povrchu držali na 20,98 °C, čím prekonali aj rekordný rok 2016. Vysoké teploty oceánskej hladiny sa držali každý jeden augustový deň.  

Globálne otepľovanie nám už ukazuje svoju temnú tvár
Prehľad globálnych oceánskych teplôt. Zdroj: World Meteorological Organization

Hodnoty ľadu okolo Antarktídy sa držali 12% pod priemerom, čo je s prehľadom najväčšia negatívna anomália pre toto ročné obdobie, akú vedci zaznamenali od začiatku satelitného pozorovania v 70. rokoch minulého storočia. Čo sa týka samotného augusta, počas tohto mesiaca sa množstvo ľadu držalo približne 10% pod priemerom. Ide o vážnu hodnotu, no tá neprekonala rekordné minimum počas augusta 2012.  

Situácia už lepšia nebude

Svetová meteorologická organizácia ďalej varuje, že existuje 98% pravdepodobnosť, že aspoň jeden z nasledujúcich piatich rokov bude najteplejším v histórii. Zároveň existuje 66% šanca, že dočasne prekročíme hodnotu otepľovania o 1,5 °C počas jedného z nasledujúcich piatich rokov. Neznamená to však, že túto hodnotu prekročíme natrvalo, čo je jednou z podmienok Parížskej dohody.  

“Naša planéta práve prešla obdobím vysokých teplôt, najhorúcejším letom aké sme zaznamenali. Tvrdíme, že klimatický rozpad sa už začal. Vedci už roky varovali čo nás čaká, ak sa neodpútame od závislosti na fosílnych palivách. Prudko rastúce teploty vyžadujú prudký nárast v našom konaní. Svetoví lídri by mali čím skôr začať so svojimi stratégiami na potlačenie globálneho otepľovania. Stále máme šancu vyhnúť sa najhoršiemu klimatického chaosu, no nemôžeme strácať čas,” vyjadril sa generálny tajomník Organizácie spojených národov, António Guterres.  

Severná pologuľa aj naďalej prechádza extrémnymi letami. Horúčavy, lesné požiare či teploty, ktoré už začínajú škodiť nášmu zdraviu. Ak sa pozrieme okolo, môžeme si všimnúť prvé devastujúce účinky globálneho otepľovania. Odborníci varujú, že okrem nových extrémov môžeme pozorovať, že tieto podmienky už ostávajú. Zároveň začíname pozorovať aj to, aké majú extrémne vysoké teploty dopad na ľudské zdravie a prírodu okolo nás.  

Globálne otepľovanie sa už stalo problémom, ktorý nemožno ďalej ignorovať. Každá nová správa to len potvrdzuje a zároveň apeluje na svet, že už naozaj nie je čas otáľať. Šanca na vyhnutie sa najhoršiemu každým rokom klesá, no riešenie tohto problému zatiaľ ostáva v nedohľadne.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close