NovinkyTECHZaujímavosti

Pripojenie ku internetu pomocou mokrého špagátu? Áno aj to sa dá, pozrite sa na tento šialený pokus z Británie

V dnešnej dobe je ku internetu pripojený takmer každý z nás. Vďaka tomu si dokážete prečítať napríklad aj tento článok. Väčšina ľudí ale takmer vôbec netuší, ako internet funguje a nevedia, čo všetko stojí za tým, aby mohli byť online. Pripojenie káblu do zástrčky nie je všetko, a za komunikáciou z jednej strany Zeme na druhú, stoja gigantické káblové siete.

Jadro klasického internetového káblu je vyrobené z medi, no čisto teoreticky by ste mohli využiť každý vodič. Presne o toto sa pokúsili technici providera internetu Andrews and Arnold v Británií. Dáta z jedného počítača na druhý sa im podarilo poslať pomocou namočeného špagátu a rýchlosť internetu na tom nebola až tak zle. Počas testu sa technici dostali až na úroveň 3,5 Mbps, v prepočte 0,4375 MB/s.

Zdroj: Andrews and Arnold

V blogu Adriana Kennarda, riaditeľa internetového providera, sa píše: „Údržba takýchto mokrých reťazových spojov je veľmi náročná. V našich testoch sme museli neustále opätovne navlhčovať špagáty približne každých 30 minút, aby sme sa vyhli úplnej strate signálu medzi dvomi zariadeniami. Samozrejme, mokrý špagát nie je naozajstným riešením pre internetové pripojenie a vytvorili sme ho iba pre pobavenie.“

Ako sa im to vôbec podarilo?

Za týmto pokusom nie je žiadna ohromná veda, ale jednoduchá fyzika. Technici samozrejme použili slanú vodu, pretože soľ je celkom dobrý vodič. Oveľa efektívnejšie je samozrejme, využitie medi alebo iného vodiča, no špagát namočený v slanej vode si na dĺžku 2 metrov počína celkom dobre. Podľa profesora z Univerzity v Surrey, by klasický kábel na dĺžke 2 metre nezožal veľa úspechu. Technici pri pokuse využívali širokopásmový signál, ktorý bol vysielaný vysokou frekvenciou a v tomto prípade vôbec nezáležalo na tom, aký materiál technici pri pokuse použili. Špagát namočený v slanej vode jednoducho pracoval ako prenášač elektromagnetickej vlny.

Síce sa nejedná o prelomový objav a v budúcnosti sa do domov nebudú ťahať „mokré špagáty“, no nás tento pokus celkom pobavil. Čo naň hovoríte Vy?

Zdroj: neowin.net, úvodný obrázok (Pexels)

Tagy

Pridaj komentár

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu