ANDROIDTECH

Prehrieva sa Vám telefón či seká alebo sa vám rýchlo vybíja? Môžete byť obeťou krypto kriminality

Ak ste používateľom Android smartfónu a stretli ste sa s neprimeraným a nedôvodným prehrievaním, neúmerným vybíjaním batérie či sekaním tak to nemuselo byť len z dôvodu „starého nevýkonného“ hardwaru.

Najnovšie výskumníci spoločnosti Eset odhalili viacero škodlivých softwarov slúžiacich na ťažbu kryptomien,  ktorý z vás, resp. vášho zariadenia spraví ťažné zariadenie. Hackeri týmto spôsobom dokážu spojiť viacero zariadení a tak vyťažiť potenciál tisícov zariadení. Výskumníci  hovoria, že škodlivý software si používatelia do svojho zariadenia môžu stiahnuť aj nevedomky, prostredníctvom aplikácií, ktoré obsahujú škodlivý software vo vnútri. Ako príklad uvádzajú populárnu hru Bug Swasher, ktorá bola stiahnutá  prostredníctvom obchodu Google Play 1 až 5 miliónov krát.

„Stále viac a viac aplikácií za posledných 12 mesiacov schováva trojských koňov spájaných s ťažbou kryptomien. Na mobilných zariadeniach je používateľská kapacita pre zločincov obmedzená, ale ak ich existuje viac tak ponúkajú väčší potenciál,… hovorí David Emm, bezpečnostný výskumník z Kaspersky Lab.“

Ako sa chrániť?

Chrániť sa pred podobnými útokmi je obťažné. Hoci technologickí giganti sa snažia samotným používateľom pomôcť, aby si obdobné aplikácie neinštalovali do svojich zariadení (napr. spoločnosť Google v júli odstránila aplikácie slúžiace na ťažbu kryptomien z Google Play obchodu) tak aj napriek tomu sú stále jeden krok za krypto zločincami. Samotní používatelia by tak mali byť obozretní a sťahovať len aplikácie, ktoré poznajú a to z oficiálnych zdrojov.

Zdroj: PhoneArena.com

Tagy

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.
Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu