Novinky

Prehliadač Firefox už 9 rokov využíva slabý spôsob zabezpečenia hesiel. Na túto chybu sa časom zrejme zabudlo

Prehliadač Firefox od spoločnosti Mozilla sa na trhu nachádza už niekoľko rokov. Už od začiatku si našiel množstvo priaznivcov a momentálne je druhým najpoužívanejším prehliadačom na celom svete. Firefox ale už od svojich začiatkov trpí naozaj znepokojujúcim problémom slabého zabezpečenia hesiel, ktorý bol objavený už pred 9 rokmi. Na tento problém sa ale časom zrejme zabudlo, no bezpečnostný výskumník Wladimir Palant tento problém posunul opäť do vedomia spoločnosti Mozilla a v blízkej budúcnosti bude z prehliadača Firefox odstránený.

Firefox 9 rokov využíval slabý spôsob zabezpečenia uložených hesiel

Prehliadač Firefox a spoločne s ním aj emailový klient Thunderbird využívali slabý spôsob zabezpečenia hesiel s názvom Master Password. Ten na zašifrovanie hesiel využíval SHA1 (Algoritmus bezpečného hashovania), ktorý ale nemá v modernom prehliadači čo robiť. Jeho zastaraná schéma je na moderné počítače už prislabá a nové grafické karty ju dokážu prelomiť za menej ako 1 minútu. Wladimir Palant, ktorý je mimochodom autorom rozšírenia AdBlock Plus, našiel v zdrojovom kóde funkciu sftkdb_passwordToKey() , ktorá hashovanie SHA-1 využíva na šifrovanie hesiel.

Zdroj: mspoweruser.com

Master Password bude čoskoro nahradený

Palant tieto informácie už posunul autorom prehliadača Firefox a spoločnosť Mozilla tvrdí, že problém bude opravený v blízkej budúcnosti. Zastaraný Master Password by mal nahradiť úplne nový správca hesiel Lockbox. Používateľom, ktorých táto informácia znepokojila a boja sa o zneužitie ich údajov, odporúčame zmenenie ich hesiel na o čosi náročnejšie, pokiaľ spoločnosť Mozilla definitívne neprinesie novú náhradu za zastaraný Master Password.

TIP  Zapíšte si dátum 19. september! Xiaomi predstaví jeden z najočakávanejších smartfónov Xiaomi Mi 8 Youth

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (recode.net)

Tagy
Ukáž viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu