SpravodajstvoVeda a výskum

Skutočne je na displeji smartfónu viac baktérií ako na toaletnej doske? Výskum prináša dobré, ale aj zlé správy

Baktérie a vírusy na displeji smartfónu skutočne existujú, no mali by sme sa ich báť? Vedci prinášajú odpoveď.

Začiatkom júla sme informovali o štúdii, ktorá upozorňovala na to, že návšteva toalety so smartfónom môže mať zlé zdravotné dôsledky. Infektológovia totiž zistili, že displej smartfónu môže ukrývať množstvo baktérií, ktoré pre nás môžu predstavovať riziko. No nejde o jedinú štúdiu, ktorá prišla k rovnakým záverom.

Mnohí z nás si telefón na toaletu berú, aby zabili čas, kým urobia čo treba. Niekto tú chvíľu trávi kontrolou sociálnych sietí, alebo sa počas nej oboznámia s najnovšími správami zo sveta. Každopádne pre mnohých z nás patria smartfón a toaleta k sebe rovnako ako Bonnie a Clyde. Je teda skutočne pravda, že displeje smarfónov na sebe majú tak obrovské množstvo baktérií?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia vedcov z University of Alberta spred niekoľkých rokov reagovala na výsledky vedcov, ktorí prišli so závermi, že na telefónoch je 10-krát viac baktérií ako na toaletnej doske. A hoci výsledky ako také nespochybňujú, tak závery nie sú až tak „katastrofické“, ako to môže vyzerať na prvý pohľad. Výskumníci majú pre nás dobré aj zlé správy. Tou dobrou je, že z baktérií na obrazovke smartfónu je len malá hŕstka patogénna, teda je schopnou prenášať ochorenia. Na tento aspekt sa predmetná štúdia nezameriavala, čiže vedci nemôžu potvrdiť, či vôbec nejaká baktéria na displeji smartfónu mala potenciál spôsobiť infekciu.

„Nadpis z konca leta „Váš mobil je 10-krát špinavší ako záchodová doska“ vás možno odpudzoval, najmä ak vezmeme do úvahy, že v priemere sa svojich mobilných telefónov dotkneme 2 617-krát denne.“, hovoria výskumníci. „Iba určité kmene niekoľkých z týchto baktérií sú významnými patogénmi [roznášačmi chorôb], ale metódy použité v štúdii sa prinajlepšom dostanú len na úroveň druhov,..“, hovoria výskumníci. „Inými slovami, nie je jasné, aké baktérie boli na telefónoch identifikované a či by nejaké spôsobili infekciu.“, doplňujú.

Všetky baktérie, ktoré sú na smartfóne, máme aj na rukách

Horšou správou je, že hoci baktéria nespôsobí priamo ochorenie, môže sa v našom tele usadiť. Po kolonizácii nášho tela sa objavuje vyššie riziko vývoja infekcie, obzvlášť ak máme oslabený imunitný systém. Výskumníci v rámci novej štúdie vysvetľujú aj to, že je v podstate jedno, či si smartfón na toaletu zoberieme alebo nie. Všetky baktérie, ktoré na displeji existujú už aj tak máme na rukách, čiže samotný smartfón v probléme nehrá až takú výraznú úlohu.

„Stále však platí, že by sme sa nemali dotýkať vecí, napríklad smartfónov iných ľudí alebo kľučiek a následne sa dotknúť nosa alebo úst bez toho, aby sme si umyli ruky,“ tvrdia výskumníci.

Ako sa proti baktériám vieme chrániť?

Štúdia zároveň upozorňuje na to, že rovnako ako baktérie, na displeji smartfónu sa môžu udomácniť aj rôzne vírusy, niektoré spôsobujúce respiračné ochorenia, napríklad nachladnutie či chrípku. Iné vírusy môžu spôsobiť dokonca aj hnačku. Ak sa dostaneme do kontaktu s týmito baktériami a vírusmi a neumyjeme si ruky, šance na chytenie nejakého ochorenia sa zvyšujú.

Vedci zatiaľ ale nedokážu so 100%-istotou povedať, či sú obrazovky smartfónov pre nás vyšším rizikom, ako napríklad kľučky alebo iné objekty. Všetky môžu slúžiť ako miesto, kde nájdeme rozličné baktérie a vírusy. Či už hovoríme o obrazovke smartfónu alebo kľučke na verejnom mieste, obe potenciálne slúžia na šírenie vírusov a bakteriálnych patogénov.

Lekári radia umývať si často ruky. Ak chcete riziko ochorenia znížiť čo najviac, odporúča sa pretrieť displej dezinfekčným prostriedkom. Takéto čistenie spojené s umývaním rúk je podľa odborníkov dostatočné na zníženie rizika ochorenia. Zároveň však lekári poukazujú na to, že pravidelnú hygienu rúk by sme mali dodržiavať aj tak.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close