Veda a výskumVesmír

Najsilnejšie zemetrasenie Marsu nakoniec nebolo spôsobené tým, čo sme si mysleli

Vedci z University of Oxford v rámci nového výskumu odhaľujú, že za najsilnejším marťanským zemetrasením pravdepodobne nestál meteorit.

Misia NASA InSight ešte minulý rok zaznamenala na povrchu Marsu zemetrasenie s magnitúdou 4,7. Išlo o najväčšie zemetrasenie aké sme na povrchu tejto planéty zaznamenali.  

Seizmický signál zachytený misiou sa podobal na iné udalosti, ktoré v minulosti spôsobili dopady meteoritov, preto sa predpokladalo, že aj za touto udalosťou stála rovnaká príčina. Výskumníci z University of Oxford ale zistili, že dopad meteoritu to byť nemohol. Namiesto toho tvrdia, že najväčšie zemetrasenie Marsu bolo výsledkom enormných tektonických síl.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Planéta Mars je o niečo menšia ako Zem, no kvôli absencii oceánov má približne rovnaký povrch, zhruba 144-miliónov kilometrov štvorcových. Výskumníci v rámci štúdie skúmali celý povrch planéty, na čo potrebovali pomoc všetkých misií na orbite Marsu. Predpokladá sa, že toto je prvýkrát, čo všetky misie spolupracovali na jedinom projekte.  

Najskôr vedci pátrali po novom kráteri alebo inej štruktúre, ktorá by prezradila, že na planétu niečo dopadlo. Výskumníci pátrali niekoľko mesiacov, no napriek tomu nedokázali nájsť žiadny čerstvý kráter. Z toho vyplýva, že zemetrasenie s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo niečo iné. Predpokladá sa, že za to môžu tektonické sily v interiéri planéty.  

“Stále veríme tomu, že Mars nemá žiadne aktívne tektonické platne. Túto udalosť teda s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo uvoľnenie napätia v marťanskej kôre. Toto napätie vzniká naprieč miliardami rokov, napríklad chladnutím a zmenšovaním sa rozličných častí planéty inými rýchlosťami,” tvrdí vedúci štúdie, doktor Benjamin Fernando.  

Na stope marťanských zemetrasení

Výskumníci stále nechápu, prečo majú niektoré časti planéty vyššie napätie ako iné, no toto zemetrasenie môže priniesť skvelý spôsob, ako to skúmať. V budúcnosti by nám pochopenie tohto fenoménu mohlo prezradiť ktorým častiam planéty sa vyhnúť a ktoré sú vhodné na osídlenie. Najväčšie zemetrasenie Marsu vedci označili ako S1222a a momentálne prebiehajú výskumy, ktoré by umožnili vedcom lepšie pochopiť, ako vzniklo.  

Autori zároveň dodávajú, že ak by sa na Marse nenachádzali rôzne prístroje, potom by nezískali ani zďaleka toľko informácií o zemetrasení, aké sa im podarilo získať. Do projektu sa pripojila aj Čínska akadémia vied so svojou misiou Tianwen-1. Výskumníci tvrdia, že sú ochotní spolupracovať s vedcami z celého sveta, aby pochopili záhady červenej planéty.  

Zemetrasenie S1222a bolo posledným zemetrasením, ktoré dokázala misia InSight zaznamenať. Výskumníci v decembri minulého roku misiu ukončili. Sonda InSight svoju misiu ukončila, keď vedecký tím usúdil, že jej solárne batérie sú už vybité a sonda nebude schopná ďalej vykonávať svoju činnosť. Na zber energie mala misia aj solárne panely, no tie postupne zapadali marťanským prachom a stávali sa čoraz menej efektívne. Vedci misiu ukončili keď InSight zmeškala niekoľko pokusov o komunikáciu a odvtedy sa už neozvala.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close