Pozrite sa na detailné fotografie zmrznutého kráteru Korolev na Marse

Perspective_view_of_Korolev_crater_opt
Zdroj: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

ESA (Európska vesmírna agentúra) prednedávnom zverejnila naozaj zaujímavé fotografie získané zo sondy Mars Express, ktorá bola na svoju misiu vyslaná ešte v roku 2003. Sonde, ktorá sa pohybuje na orbite Marsu, sa za posledné mesiace podarilo zachytiť kvalitné fotografie kráteru Korolev, ktorý sa nachádza neďaleko severného pólu nášho najbližšieho planetárneho suseda.

Vynikajúce fotografie zamrznutého kráteru Korelev na Marse, boli zachytené kamerou HRSC (Mars Express High Resolution Stereo Camera), ktorá vybrané fotografie poskladala z 5 rôznych záberov, ktoré boli následne spojené dokopy. Každý záber bol totižto odfotený z iného uhla a inej obežnej dráhy, no výsledné fotografie sú naozaj úchvatné, čo poviete?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kde nájdeme kráter Korolev?

Nie moc známy kráter, nazvaný po hlavnom raketovom inžinierovi a návrhárovi kozmických lodí, Sergejovi Korolevovi, sa nachádza v severnej nížine Marsu, južne od oblasti s veľkými dunami, ktoré obopínajú severnú polárnu čiapočku Marsu (známej ako Olympia Undae). Podľa odborníkov sa jedná o zvlášť dobre zachovaný príklad marťanského krátera, ktorý je ako bonus, naplnený ľadom (pozor, nie snehom!) s hrúbkou asi 1,8 km. Za zmienku stojí určite aj fakt, že priemer kráteru je až 82 km a jeho ľadová krusta sa nikdy neroztápa.

Plan_view_of_Korolev_crater_opt
Zdroj: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

„Studená pasca“

Ako je možné, že sa na Marse nachádza stála vrstva ľadu? Podobnú anomáliu by sme na Zemi hľadali ťažko, keďže sa jedná o marťanský fenomén s názvom „studená pasca“. Najhlbšie časti krátera Korolev obsahujúce ľad totižto pôsobia ako studená pasca, ktorá prechádzajúci vzduch ochladzuje na toľko, že klesne a tesne nad vrstvou ľadu vytvorí vrstvu veľmi studeného vzduchu. Keďže je vzduch veľmi zlý tepelný vodič, slnečné lúče sú v tejto situácií úplne bezmocné a kráter je vďaka svojim špecifickým podmienkam trvalo zamrznutý.

Zdroj: ESA, úvodný obrázok (ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO )

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre