APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvoVeda a výskum

Huawei predstavuje technológiu, ktorá má ambíciu odhaliť problémy so zrakom u detí. Využíva na to AI

Zrak je jeden z 5 zmyslov, ktorý vyčnieva nad ostatnými. Podľa WHO (pozn. redakcie: Svetová zdravotnícka organizácia) približne 19 miliónov detí celosvetovo trpí nejakým typom zrakového poškodenia. Dobrou správou je, že sa dá približne 70% až 80% poškodenia zraku predchádzať alebo ich aspoň čiastočne liečiť.

„Zaviazali sme sa vyvinúť nástroj, ktorý bude hodnotiť vizuálnu funkciu u malých detí a identifikovať zrakové postihnutie,“ povedala Victoria Pueyo, detská očná lekárka, DIVE Medical., pričom podčiarkla úlohu najnovších technológií: “S podporou Huawei a umelej inteligencie sme sa významne priblížili tejto vízii. Naším cieľom je implementovať technológiu globálne, vďaka čomu budeme schopní identifikovať každý typ zrakového postihnutia.“

Spoločnosti Huawei sa podarilo vyvinúť technológiu, ktorá využíva umelú inteligenciu na odhalenie porúch so zrakom. Funguje na princípe, že spustí software DIVE (pozn. redakcie: Devices for an Integral Visual Examination), ktorý prostredníctvom rôznych stimulov sleduje reakcie očí. Následne tieto údaje zozbiera a pomocou algoritmu Huawei HiAI identifikuje potencionálne zrakové postihnutie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tvorcovia tejto technológie hovoria, že ju je možné využívať u detí vo veku od 6 a viac mesiacov.

„V minulosti neboli smartfóny dostatočne výkonné na spracovanie komplexných algoritmov založených na AI a údaje museli byť odoslané do cloudu na spracovanie. Komunikácia s cloudom robí spracovanie AI pomalé a bez sieťového pripojenia nepoužiteľné. Track AI spája to najlepšie zo strojového učenia a umelej inteligencie od spoločnosti Huawei s konkrétnym výskumom a poznatkami z IIS Aragon a DIVE Medical,” povedal Peter Gauden, technologický expert spoločnosti Huawei.

Ako to funguje?

Deti so zdravým zrakom reagujú na rovnaké podnety inak ako deti s postihnutím. Software DIVE dokáže zozbierať údaje o reakciách očí na základe vizuálnych podnetov. Následne, prostredníctvom umelej inteligencie dochádza k analýze, ktorá by mala byť schopná identifikovať abnormálne reakcie.

Čerešničkou na torte je, že technológia Track AI od spoločnosti Huawei a prostredníctvom platformy Tensor Flow od spoločnosti Google v kombinácii s Huawei HiAi je prenosná, pričom nepotrebuje pripojenie k internetu. Všetko prebieha na pozadí aplikácie. Znamená to, že sa môže táto technológia bleskovým tempom šíriť a používať vo všetkých kútoch sveta.

Huawei píše, že pilotné testovanie majú úspešne sa sebou. Zároveň spoločnosť predpokladá, že plošne zavedenie tejto technológie by mohlo nastatať už v budúcom roku.

Zdroj: Huawei (tlačová správa), úvodný obrázok: Pexels

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close