NávodySpravodajstvo

Vypnúť počítač alebo ho iba uspať? Mnohí robia presný opak, čo by mali robiť. Takto si môžete vybrať to správne

Aj vypnutie počítača má svoje výhody, no sú situácie, kedy by ste mali radšej zariadenie uspať. Takto zistíte, kedy zvoliť jedno a kedy druhé.

Mali by sme počítač na noc vypínať alebo stačí, keď ho len prepneme do spánkového režimu? Na túto otázku neexistuje jasná odpoveď a užívatelia sa spravidla delia na dva tábory. Niektorí svoje počítače pravidelne vypínajú, iní zas nie. Nižšie si ale povieme, čo by ste mali pri rozhodovaní zvážiť.  

Základnou líniou je, že vypínanie počítača vám môže pomôcť šetriť elektrinu, pričom spánkový režim je skôr kvôli pohodlnosti. Aj keď počítač uspávate, môžete ho z času na čas reštartovať, čo mu rozhodne môže pomôcť, aby fungoval efektívnejšie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sa deje, keď vypnete počítač?

Priblížme si najprv vypnutie počítača. Keď PC vypínate, zariadenie prechádza kompletnou vypínacou sekvenciou. Znamená to, že sa zastavia všetky aktívne procesy vrátane hardvéru, ktorý sa taktiež vypne a nie je v pohotovostnom režime. Keď ho opäť zapnete, spustí sa štartovacia sekvencia a načíta sa operačný systém spolu so všetkými potrebnými procesmi.  

Ako pracuje počítač v spánkovom režime?

V spánkovom režime počítač pracuje trochu inak. Prehodí sa do režimu zníženej spotreby energie a pozastaví všetky prebiehajúce procesy. Počas spánku PC funguje v režime minimálnej energie, aby zariadenie dokázalo udržať otvorené všetky vaše aplikácie a dáta na pozadí. Keď ho prebudíte, počítač sa pripraví oveľa rýchlejšie, než ak by ste ho zapínali z úplného vypnutia.  

Celkovo platí, že vypínanie počítača by ste mali uprednostniť, keď nebudete zariadenie používať dlhšie. Ak si potrebujete len odbehnúť z práce do obchodu, je lepšie počítač uspať. Nižšie si však povieme o ďalších dôvodoch, kedy je lepšie počítač vypnúť alebo len uspať. 

Prečo počítač vypínať?  

Možno vás ako prvé zaujalo šetrenie elektriny. Áno, vypnutie počítača vám pomôže čo-to ušetriť no rozdiely sú minimálne. Zváženie vypnutia by však mali hlavne majitelia laptopov. Ak máte notebook stále na nabíjačke, vypnutie zariadenia pomáha šetriť batériu, ktorá nie je v stave neustáleho nabíjania. Laptopy by ste však nemali mať neustále pripojené k sieti, hlavne ak sa vám nedá z nich vybrať batéria.  

Vypnutie počítača počas noci však môžete zvážiť aj v prípade, ak máte počítač priamo v spálni a rušia vás ventilátory alebo svetlá. Vypínaním počítača zároveň aj šetríte niektoré jeho komponenty, obzvlášť ventilátory a harddisk.  

Ďalším dôvodom, ktorý by vás možno nenapadol, je nové PC. Ak ste práve investovali do nového zariadenia, vypnutie a zapnutie počítača vám môže pomôcť odhaliť chybné komponenty ešte pred vypršaním záruky. 

Prečo počítač uspať?  

Na druhú stranu máme uspatie počítača, ktoré vám dovoľuje naštartovať počítač rýchlejšie. PC by ste mali nechať v režime spánku vždy, keď si dávate krátku prestávku. Ak idete na pol hodinu do mesta, musíte niečo v práci vybaviť alebo si len na hodinku oddýchnuť, vtedy počítač radšej uspite.  

Ďalším veľkým dôvodom sú automatické aktualizácie. Windows má možnosť aktualizovať vaše zariadenie počas noci, keď normálne počítač nepoužívate. Na to ale musí byť PC v režime spánku. Rovnako si môžete na noc nastaviť aj pravidelné antivírové kontroly.  

Zároveň sa odporúča počítač uspať, ak máte staršie zariadenie a chcete čo najviac predĺžiť jeho životnosť. Opakované zapínanie počítača v krátkych intervaloch môže viesť k rýchlejšiemu opotrebovaniu komponentov. S každým spustením totiž komponenty zariadenia idú krátko na „plné obrátky“. Inými slovami, pri zapnutí počítača dochádza k krátkodobým elektrickým špičkám, ktoré môžu teoreticky poškodiť elektronické komponenty.

Ak sa bojíte o životnosť vášho počítača, odporúčame ho úplne vypnúť aspoň raz za deň, najpraktickejšie na noc. Pri dlhodobej aktivite sa môže rýchlejšie opotrebovať ventilátor a harddisk, hoci ide o minimálny úbytok životnosti. Zároveň ale neodporúčame, aby počítač bežal plne zapnutý 24/7, čo vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu všetkých komponentov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close