Windows 10Windows 10 Mobile

Plnohodnotný Windows 10 na Lumii 950 XL je opäť o čosi bližšie

Pokusov o nainštalovanie plnohodnotného operačného systému Windows 10 na staré Lumie, tu bolo už niekoľko. Jedným z najväčších úspechov bolo zrejme rozbehnutie starého Windowsu 8 RT na Lumii 950 XL, no v dnešných dňoch to vyzerá tak, že zlým časom odzvonilo. Hackerovi Benovi Imbushuovi sa podarilo na jeho starej Lumii 950 XL rozbehnúť Windows 10 Unified Extensible Firmware Interface (UEFI).

Ben Imbushuo nie je jediným priekopníkov v tejto oblasti

Samozrejme, hacker vystupujúci pod prezývkou Ben Imbushuo, nie je jediným človekom, ktorý sa pokúsil nainštalovať operačný systém Windows 10 na staručičkú Lumiu. Ku prvým krokom sa dostalo hneď niekoľko známych hackerov, no Ben Imbushuo postúpil zrejme najďalej a je na naozaj dobrej ceste. Najväčším problémom pri spustení operačného systému Windows 10 na zariadeniach s operačným systémom Windows 10 Mobile, je práve vyššie spomínané Unified Extensible Firmware Interface, v skratke UEFI. Práve toto zabezpečené rozhranie je akýmsi mediátorom medzi hardvérom a operačným systémom a vyžaduje si veľmi špecifické ovládače, ktoré sa na klasických Lumiách normálne nenachádzajú. Práve Benovi Umbushuovi sa tento zádrheľ podarilo prelomiť a úspešne rozbehol Windows UEFI na Lumii 950 XL.

Nebolo to také jednoduché

Za jeho úspechom stojí hlavne implementovanie známeho TianoCore, čiže implementoval UEFI s otvoreným zdrojovým kódom a potom ho spojil s klasickým UEFI a Windows Boot Managerom. Zaujímavosťou je aj fakt, že vďaka TianoCore je hacker taktiež schopný spustiť operačný systém Android na tomto zariadení.

TIP  Študuješ, bavia ťa technológie a máš čo povedať svetu? Pridaj sa do nášho tímu! | HĽADÁME REDAKTORA

Jedná sa o ďalší krok vpred, no zatiaľ sme iba na začiatku tejto dlhej strastiplnej cesty. Dúfajme, že nám hackeri ešte v tomto roku dokážu priniesť plnohodnotný Windows 10 na smartfóny Lumia, najmä aby sa dali v budúcnosti použiť aj ako dodatočný smartfón a aby sme ich časom nemuseli nechať navždy zatvorené v šuplíkoch.

Zdroj: mspoweruser.com

Tagy
Ukáž viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu