Pašeráci v Číne využili drony na prenesenie iPhonov v hodnote 65 miliónov eur

Zdroj: DJI

Čínske úrady pred niekoľkými dňami informovali o zatknutí 26 ľudí, ktorí boli súčasťou veľkej pašeráckej skupiny, uradujúcej medzi Honkongom a mestom Shenzhen, informovala o tom agentúra Reuters. Pašeráci cez hranice nelegálne prenášali tisíce iPhonov pomocou dvoch káblov medzi budovami vzdialenými 200 metrov. Na pripevnenie káblov pritom využívali upravené drony.

Pašovanie bolo dlhodobé

Podľa informácií od agentúry Reuters, sa jedná o najnovšiu eskaláciu pašeráckych operácií v tejto oblasti, ktorá prebieha už niekoľko rokov. „Jedná sa o prvý prípad v Číne, kde boli drony využité na pašovanie tovaru medzi hranicami, “ uviedli colní úradníci vo svojom stanovisku. Zatknutie páchateľov sa uskutočnilo ešte vo februári, ako súčasť boja proti pašovaniu medzi policajnými orgánmi v oboch mestách. Celý „biznis“ trval až 6 mesiacov a pašeráci si počas tohto obdobia prišli na naozaj slušný obnos peňazí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pašeráci si prišli na naozaj slušný obnos peňazí

Zdroj: Reuters.com

Úlohou dronou bolo každý deň prepojiť dve susediace budovy káblom. Akonáhle boli budovy prepojené, mohlo sa začať s pašovaním. Káblom sa posielal vždy balíček s 10 iPhonmi. Za jednu noc ich ale stihli premiestniť až 15 000. Počas šesťmesačného obdobia si pašeráci prišli na neuveriteľných 65 miliónov eur. Mnoho ľudí si zrejme kladie otázku, prečo sa do Číny pašujú iPhony, keď sa ich väčšina vyrobí práve v čínskych továrňach. Cena iPhonov v Číne je šialená, najmä kvôli obrovským daniam a ďalším poplatkom. Ich cena je v niektorých prípadoch až 3-násobná, oproti cene na americkom trhu.

Použité boli zrejme aj drony od DJI

Polícia zatiaľ nezverejnila, o aké drony sa presne jednalo. Portál Drone Life ale špekuluje nad tým, že jeden z dvojice dronov bol značky DJI, presnejšie sa podľa nich na dostupnej fotografii nachádza dron DJI Phantom 4, samozrejme jeho modifikovaná verzia. Najväčšou iróniou na tom je, že práve čínske mesto Shenzhen je srdcom spoločnosti DJI a vyrábajú sa v ňom drony pre takmer celý svet.

Čínske úrady vďaka tomuto prípadu zaviedli zvýšené kontroly hraníc a pohraničných letových oblastí. Vďaka novým hliadkam chcú zabrániť nelegálnemu pašovaniu pomocou dronov. Napomôcť im v tom majú aj nové drony so špeciálnymi kamerami s vysokým rozlíšením.

Zdroj: reuters.com, úvodný obrázok (DJI)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre