SpravodajstvoTechnológie

Experti dvíhajú varovný prst. Upozorňujú na mozgové implantáty Elona Muska

Experti upozorňujú na záujmy súkromných spoločností v súvislosti s pokrokom vo vývoji čipov, ktoré prepájajú ľudský mozog a počítač.

Prepojenie ľudského mozgu s počítačmi sa nezastaviteľné blíži. Už v minulosti sme mohli vidieť funkčné prototypy tejto technológie. Napríklad ešte v októbri minulého roka boli vedci schopní odvrátiť stavy ťažkej depresie prostredníctvom čipu, ktorý využíval presne cielené impulzy. Čip detegoval vzorce mozgovej aktivity, a keď zaregistroval aktivitu súvisiacu s depresiou, tak ju následne prostredníctvom impulzu narušil. Nejde pritom o ojedinelý projekt tohto charakteru. Pravdepodobne jedným z najväčších priekopníkov v tejto oblasti je Elon Musk spolu so spoločnosťou Neuralink.

Odborníci zvonia na poplach ohľadom mozgových implantátov Elona Muska

Musk v minulosti ukazoval, ako s vývojom tejto technológie pokračujú. Dokonca ukázal, ako bola schopná opica hrať počítačovú hru a to len za pomoci mysle.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V súčasnosti sa tento projekt posúva míľovými krokmi dopredu pričom čoskoro by mali prebehnúť aj prvé klinické štúdie na ľuďoch. Práve v súvislosti s progresom v tomto projekte, profesorka Karol Kreitmair z univerzity University of Wisconsin-Madison vyjadrila znepokojenie.

Kreitmairová pre portál thedailybeast.com uviedla:

„Nemyslím si, že existuje dostatočná verejná diskusia o tom, aké sú všeobecné dôsledky toho, že sa tento druh technológie postupne stáva dostupným,“ ďalej dodala: „Obávam sa, že medzi spoločnosťou, ktorej cieľom je generovať zisk… a týmito lekárskymi zásahmi, ktoré dúfajme pomôžu ľuďom, je toto nepríjemné manželstvo,“

Treba uviesť, že etika v oblasti prepájania počítačov a ľudí je dnes neprebádanou oblasťou. Mnohí sa preto obávajú, že táto technológia môže byť potenciálne aj zneužitou a to napríklad za účelom generovania zisku. Kreitmairová hovorí napríklad o čipe schopnom čítať mozgovú aktivitu a o prepojení produktov, napríklad automobilov Tesla.

„Ak je konečným cieľom použiť získané údaje z mozgu pre iné zariadenia alebo použiť tieto zariadenia na iné veci – povedzme na riadenie áut, na riadenie vozidiel Tesla, potom môže existovať oveľa, oveľa väčší trh,“ povedala. „Ale potom sú všetky tie ľudské výskumné subjekty, ľudia so skutočnými potrebami, zneužívaní a využívaní v riskantnom výskume na komerčný zisk niekoho iného.“

Kreitmairová ďalej uviedla, že hoci je presvedčená že táto technológia má potenciál zmeniť ľuďom trpiacim paralýzou teľa život, tak má i potenciál komerčného využitia, ktorý vyvoláva mnoho etických obáv.

Doktorka Nita Farahanyová, odborníčka na nové technológie na Právnickej fakulte Duke University dodáva, že je vzrušenou z tejto technológie, ale na druhej strane aj znepokojenou. Dôvodom sú riziká, ktoré plynú z tejto technológie. Hovorí napríklad o riziku hacknutia čipu, alebo jeho zneužitiu korporáciami, vládami a ďalšími zlými aktérmi. To je aj dôvod, prečo vyzýva, aby vznikli koncepcie kognitívnej slobody.

Tak či onak treba uviesť, že dnešné obavy sú len sci-fi a pravdepodobne tomu bude tak i niekoľko nasledujúcich rokov. Rovnako treba povedať, že Neuralink nie je jedinou spoločnosťou, ktorá robí pokroky v tejto oblasti. Na druhej strane treba povedať, že nie tak vzdialená budúcnosť nás prinúti, aby sme sa tejto téme venovali obšírnejšie v porovnaní so súčasnosťou. Dôvodom je, že dnes nie je témou dňa otázka, či dokážeme prepojiť mozog s počítačom, ale kedy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close