NávodyZariadenia

„Skúšali ste ho vypnúť a zapnúť?“ Prečo by ste túto radu nemali brať na ľahkú váhu?

Reštart zariadenia mnohí považujú za zbytočnú radu, no nemali by ste ju hádzať za hlavu. Takto môže pomôcť

Vedeli ste, že dnes už otrepaná rada: „Skús ho vypnúť a zapnúť“ nie je až tak prázdna, ako si mnohí myslia? Keď máme problémy s pomalým smartfónom, reštartovanie zariadenia môže skutočne pomôcť.

Zároveň ale musíme upozorniť na to, že reštartovanie zariadenia nie je liekom na všetko, no ak si z reštartovania urobíte zvyk, určite si všimnete lepšie fungovanie smartfónu. Pokiaľ máme zariadenie zapnuté, pracujeme s mnohými aplikáciami. Tie sa ukladajú do pamäte RAM, kde ku ním má zariadenie stále prístup. V praxi to znamená že aj keď aplikáciu zatvoríme, časť sa v tejto pamäti uloží a po opätovnom zapnutí aplikácie sa nám načíta v oveľa kratšom čase.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čím viac aplikácií máme otvorených, tým viac sa pamäť RAM zaplní. Aplikácie na pozadí samozrejme vieme zatvoriť úplne, no postupom času sa môže objaviť problém. Ak sa aplikácia zatvorila nesprávne alebo sa objavila iná chyba, to všetko sa môže prejaviť aj pomalším chodom smartfónu alebo inými problémami. Nie je to nič čo by mohlo smartfón poškodiť no všimnúť si môžete ako spomínaný pokles vo výkone, tak aj rôzne iné chyby, napríklad trhanie alebo zamŕzanie zariadenia.

Prečo reštartovať smartfón?

Ako sme už spomenuli, funkciou smartfónu sa do pamäte RAM uložia dáta, no pri vymazávaní môže nastať problém. Reštart smartfónu zabezpečí, že sa všetko z pamäte vymaže a zariadenie začína s „čistým štítom“. Všetko sa spustí nanovo a ak aplikácia fungovala nesprávne, keď sa spustí ešte raz môže začať pracovať tak ako má. Dôležité je vyčistiť nielen pamäť RAM, ale aj VRAM, teda pamäť ktorú používa grafický čip. Dôvod je rovnaký ako pri pamäti RAM.

Reštartovať zariadenie by ste mali aspoň jedenkrát, no ak sa vám to nehodí každý deň, minimum je približne každé 2-3 dni.

Viacero výrobcov telefónov ponúka funkcie, pomocou, ktorých môžete automaticky reštartovať mobil. Napríklad na zariadeniach Samsung Galaxy si môžete nastaviť automatický reštart zariadenia za účelom optimalizácie procesov. Túto možnosť nájdete v nastaveniach v okne Starostlivosť o batériu a zariadenie. Keď si otvoríte ďalšie možnosti, všimnúť si môžete kolónku Automatická optimalizácia. Otvorte si ju a zapnite.

V prípade starších verzií OS, si môžete dokonca aj čas, kedy chcete reštartovať zariadenie bez ohľadu na to, či je to alebo nie je potrebné. Novšie verzie OS toto robia automaticky za vás. Získate tak lepšie fungujúci telefón, pričom nemusíte na reštart myslieť a pritom ani nepostrehnete, že sa reštartovalo. Automaticky sa však zariadenie reštartuje len vtedy ak máte obrazovku vypnutú, telefón nepoužívate, má batériu vyššiu ako 30% a zámok karty SIM je vypnutý.

Pozor však na aplikácie tretích strán, ktoré vám ponúkajú podobné funkcie. V Obchode Play nájdete množstvo aplikácií, ktoré vám sľubujú lepší výkon premazaním pamäte RAM. Vo väčšine prípadov ide o aplikácie ktoré vás môžu sledovať, alebo vám stiahnu do telefónu dodatočný malvér.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close