SpravodajstvoVeda a výskum

Hasiči budú mať prilby s podporou AI. Získajú nové schopnosti, ktoré pomôžu zachraňovať životy!

Škótsky hasiči už čoskoro dostanú zariadenie, ktoré im pomôže chrániť životy v nebezpečných situáciách. Čo dokáže nová chytrá prilba?

Vedci z National Robotarium pracujú na koncepte smart prilby, ktorá by hasičom umožnila rýchlo sa zorientovať v prostredí a prejsť rôznymi nástrahami, ktoré sa v horiacej budove nachádzajú. Zároveň by pomocou tejto prilby dokázali rýchlejšie nájsť ľudí uväznených v budove alebo obete požiaru.

Prilba by hasičom poskytla rôzne druhy pohľadu prostredníctvom infračervenej kamery alebo radaru. Prelomová technológia umelej inteligencie im zároveň poskytne informácie v reálnom čase. Cieľom výskumníkov, ktorí svoje pracovisko otvorili nedávno, a to len 28. septembra, je poskytnúť hasičom výhodu v mimoriadne rizikových situáciách. Pri zníženej alebo prakticky nulovej viditeľnosti by bolo neoceniteľným mať spôsob, ako sa v prostredí orientovať alebo vedieť, kde sa kolegovia nachádzajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Smart helma je prvou svojho druhu, ktorá bola vytváraná v spolupráci so škótskym hasičským zborom. Výskumníci zároveň dostali dotácie z Univerzity v Edinburghu, ako aj dvoch informatických inštitútov. Nedávno otvorené zariadenie bude slúžiť výhradne na vývoj a výrobu smart prilieb.

„Vývoj inteligentnej požiarnej prilby má potenciál chrániť životy ako obyčajných ľudí, tak aj samotných požiarnikov, ktorí riskujú svoje životy pri každom nasadení,“ vysvetľuje Stewart Miller, generálny riaditeľ spoločnosti National Robotarium.

Záchrana životov

Miller dodáva, že aj vďaka tomuto zariadeniu sa budú môcť dostať na čelo v globálnom vývoji umelej inteligencie a robotiky. Dúfajú, že sa im tvrdou prácou podarí nájsť riešenia pre najväčšie problémy, akým ľudstvo momentálne čelí.

„Hasiči sú častokrát nasadení do prostredí, kde je viditeľnosť takmer nulová. Hlavnou príčinou je množstvo dymu, ktorý vnziká počas požiaru. Dym môže prácu hasičom mimoriadne komplikovať, obzvlášť v prípade časovej tiesne, v ktorej sa nachádzajú. Lokalizovanie obetí alebo svojich kolegov, sa stáva mimoriadne náročnou činnosťou,“ tvrdí Chris Lu, vedúci projektu smart prilby.

Tá poskytne výhodu nielen samotným požiarnikom, ktorí sa nachádzajú v horiacej budove, ale aj ich veliteľom. Vďaka väčšiemu množstvu informácií sa tak budú môcť ľahšie rozhodnúť v momentoch, ktoré môžu byť rozdielom medzi životom a smrťou. Smart prilba neváži ani kilogram a skladá sa zo senzorov, ktoré možno nájsť v bežnom obchode. Oprava by preto mala byť v prípade poškodenia bezproblémová.

Zatiaľ však ide len o koncept, ktorý nie je plne vyvinutý. Aj naďalej vedci pokračujú v spolupráci s hasičským zborom. V ďalších krokoch chcú nájsť výskumníci spôsob, ako prilby vybaviť trojrozmernou mapou a špeciálnym displejom, ktorý ponúkne hasičovi ešte väčšiu orientáciu v priestore. Na dosiahnutie tohto cieľa budú vedci z National Robotarium pracovať so svojimi partnermi.

Na koncepte smart rozhrania sa zakladá aj systém rozšírenej reality, ktorý si dala od Microsoftu objednať americká armáda. Technologický gigant využil svoje okuliare HoloLens. Rovnako ako v prípade smart prilby, aj okuliare HoloLens majú vojsku ponúknuť dodatočné informácie, ktoré by viedli k lepším a rýchlejším rozhodnutiam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close