Spravodajstvo

Tiene obetí atómového výbuchu ostali navždy vypálené do chodníkov, či budov: Ako vlastne vznikli?

Atómový výbuch zvečnil posledné chvíle jeho obetí.

Útoky na najväčšie japonské mestá, Hirošimu a Nagasaki, sa udiali 6. a 9. augusta 1945 a znamenali kapituláciu Japonska v druhej svetovej vojne. Zároveň to bolo prvýkrát, čo bola použitá atómová bomba na vojnové účely, píše portál Live Science.

Po explózii bolo v troskách týchto miest možné nájsť na chodníkoch a budovách „tiene“ osôb, alebo rôznych objektov, ako napríklad bicyklov. Je ťažké si predstaviť, že tieto tiene pravdepodobne zachytávali posledné chvíle týchto ľudí. Lenže ako presne vznikli?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Doktor Michael Hartshorne, z Národného múzea jadrovej vedy v Novom Mexiku vysvetľuje, že po explózii atómovej bomby vznikne obrovské množstvo svetla a tepla. Ľudia, alebo objekty, ktoré v dráhe svetla stoja, zablokujú ich šírenie, a tak vzniká na zemi tieň osoby. Okolitý betón je výsledkom nukleárneho výbuchu doslova vybielený.

Tiene osôb na zemi zobrazujú chodník, alebo budovu, ako vyzerala ešte pred výbuchom bomby. Keďže je okolie vybielené, normálny odtieň chodníka sa javí ako temná silueta.

Obrovská energia, ktorá vzniká pri výbuchu atómovej bomby je výsledkom jadrového štiepenia. To nastáva, keď neutrón zasiahne jadro atómu, napríklad uránu 235, alebo plutónia 239. Počas zrážky sa jadro atómu rozdelí a vytvorí obrovské množstvo energie. Následne vzniká reťazová reakcia, ktorá pokračuje, kým sa neminie všetok materiál.

„Reťazová reakcia sa odohráva vo vzorci exponenciálneho nárastu, ktorý trvá približne milisekundu. Reakcia rozdelí za tak krátky čas trilióny atómov, predtým, než sa zastaví,“ vysvetľuje Alex Wellerstein, zo Stevens Institute of Technology.

Hrozné dôsledky atómovej bomby

Atómové zbrane, ktoré boli použité v roku 1945 boli poháňané izotopmi urán 235 a plutónium 239. Tieto explózie vypustili obrovské množstvo tepla a gama žiarenia. Gama žiarenie je krátkovlnný typ žiarenia, ktorý je veľmi deštruktívny. Môže prejsť cez oblečenie a kožu, spôsobiť ionizáciu a poškodiť rôzne tkanivá, či našu DNA.

Gama žiarenie, vylúčené atómovou bombou sa šírilo aj ako teplo, ktoré mohlo dosahovať až 5-tisíc °C. Smutným faktom je, že krátko po výbuchu sa vytvorilo oveľa väčšie množstvo týchto tieňov, no tie boli vymazané ďalšími tlakovými vlnami a teplom.

Bomby, zhodené na japonské mestá sa nazývali Little Boy a Fat Man. 15. augusta, šesť dní po výbuchu druhej bomby oznámil cisár Hirohito kapituláciu Japonska a 2. Septembra podpísal oficiálnu deklaráciu, ktorá ukončila boje a aj druhú svetovú vojnu.

Väčšina tieňov bola pôsobením vetra a dažďa vymazaná, no niektoré boli uschované v múzeu, aby mohli budúce generácie vidieť dôsledky atómových zbraní. Dlhodobé vedľajšie účinky, ktoré po výbuchu dvoch bômb vznikli vyvolali veľa debát o etike ich používania. Jadrové tiene ale už navždy ostanú dôkazom toho, že atómové zbrane by sa mali považovať za zbrane hromadného ničenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close