Veda a výskum

Evolúcia človeka sa ešte neskončila, stále sa vyvíjame, ukazuje štúdia! Na čo slúžia tieto nové gény?!

Vedci v rámci novej štúdie objavili 155 nových génov v ľudskom tele. Tento objav dokazuje, že sa evolúcia človeka ešte neskončila.

Od našich predkov sa moderní ľudia oddelili pred približne 7-miliónmi rokov, no naša evolúcia ani zďaleka nekončí. Výskumníci vo svojej novej štúdii publikovanej v Cell Reports opisujú 155 nových génov, ktoré sa objavili vďaka prebiehajúcej evolúcii človeka.

Ako autori štúdie vysvetľujú, nové gény vznikli spontánne z drobných úsekov našej DNA. Niektoré sa viažu ešte ku vzniku všetkých cicavcov, zatiaľ čo iné mikrogény sa spájajú so špecifickými ochoreniami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tento projekt odštartoval ešte v roku 2017. Zaujímal som sa o genetickú evolúciu a spôsoby, akými môžu nové gény vzniknúť. Pár rokov sme však nepokročili, dokým nebola publikovaná ďalšia štúdia, ktorá nám umožnila pokračovať,“ vysvetľuje jeden z autorov, Nikolaos Vakirlis.

Vedci objavili nové gény, ktoré poukazujú na prebiehajúcu evolúciu
Zdroj: Vakirlis et al.

Človek sa stále vyvíja

Autori nového výskumu použili funkčný dataset génov na vytvorenie rodostromu človeka, ktorý porovnali s inými druhmi stavovcov. Následne porovnávali vzťahy medzi jednotlivými génmi a objavili 155 ktoré vznikli z jedinečných úsekov DNA. Niektoré nové gény môžu vzniknúť na základe známeho duplikačného procesu, ktorý existuje v genóme, tieto však vznikli od základov.

„Bolo to naozaj fascinujúce. Keď sa už pozriete do drobných častí DNA, narazíte na hranicu toho, čo sa so sekvencie genómu dá interpretovať. Nové gény sa nachádzajú práve na hranici toho čo je z biologického hľadiska naozaj užitočné,“ vysvetľuje ďalší z autorov štúdie Aoife McLysaght.

Zo 155 nových génov sa 44 spája s poruchami rastu v bunkových kultúrach. Autori štúdie tvrdia, že to demonštruje dôležitosť týchto génov pri udržiavaní zdravého systému. Ide o gény, ktoré sú špecifické pre nás, ľudí, preto vedci nemajú veľa spôsobov, ako ich skúmať priamo. Autori ale hľadajú ďalšie možnosti, ako sa dozvedieť o ich úlohe v ľudskom tele. V rámci štúdie objavili určité vzorce v DNA, ktoré naznačujú, že gény zohrávajú zatiaľ nejasnú úlohu pri určitých ochoreniach.

Tri gény sú prepojené s ochoreniami ako napríklad svalová dystrofia, retinitis pigmentosa a syndrám Alazami. Okrem toho vedci našli aj gén, ktorý sa spája so srdcovým tkanivom. Predpokladá sa, že vznikol v momente, kedy sa ľudia a šimpanzy oddelili od goríl. Zároveň poukazuje na to, že gény sa môžu vyvinúť mimoriadne rýchlo a stať sa pre telo nenahraditeľné.

Autori štúdie budú vo svojej práci pokračovať aj naďalej. Veria, že ich práca, ako aj štúdie iných vedcov, pomôžu poodhaliť význam týchto nových génov. Ako na záver svojej práce uvádzajú, bude zaujímavé zistiť ich skutočnú úlohu a či sa skutočne spájajú s istou formou ochorení, vysvetľuje Eurekalert.

Ako už bolo spomenuté, nové gény sa študujú mimoriadne ťažko, preto je pre vedcov pohodlné ich ignorovať. Čoraz viac dôkazov ale naznačuje, že by sme im predsa len nejakú pozornosť venovať mali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close