SpravodajstvoVeda a výskum

Vedec zo SETI tvrdí: Hľadanie života vo vesmíre by sa malo brať vážnejšie

To že nemajú žiadne výsledky neznamená, že nerobia dôležitú prácu

Riaditeľ amerického národného observatória, Anthony Beasley, povedal pre televíziu BBC, že by sa malo hľadanie mimozemskej inteligencie brať oveľa vážnejšie. Beasley pracuje pre program SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence). Tvrdí, že by sa programu mala dostať náležitá podpora od vlády a prezentoval to aj pred Americkou asociáciou pre pokroky vo vede.

„Je na čase, aby SETI vyšlo z úzadia a bolo riadne zaradené ku ostatným odvetviam astronómie,“ hovorí Beasley.

Chce aby sa program rozšíril z malého počtu vedcov a inžinierov na jednu z kľúčovejších častí astronómie a zaradil sa k akadémii vied. Správa prišla po tom, ako sa jeden z najväčších rádiových teleskopov na svete, teleskop Very Large Array, v Novom Mexiku, pridal ku spolupráci s inštitútom SETI. Inštitút je zatiaľ súkromne financovaná nezisková organizácia, sídliaca v Kalifornii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedostatok peňazí

Napriek spolupráci však boli financie určené na hľadanie mimozemského života minimálne, hlavne v porovnaní s veľkými vedeckými počinmi, ako napríklad Veľký Hadrónov urýchľovač.

„Cítim sa oveľa lepšie, ak by som mal podporiť projekt SETI, než nejaký urýchľovač častíc. Hľadanie mimozemskej civilizácie sa vypláca, aj napriek nízkej šanci na úspech, ale to preto, lebo stávky sú veľmi vysoké,“ vyjadril sa britskí kozmológ Martin Rees.

Program na hľadanie mimozemskej inteligencie nemá v USA, ani nikde vo svete, výrazné dotovanie, hoci astrobiológia hľadá známky jednoduchých organizmov vo vesmíre. Práve astrobiológia získala v poslednej dobe väčšie finančné sponzorstvo. Astrobiológii sa podarilo objaviť planéty, obiehajúce vzdialené hviezdy, ktoré majú zloženie atmosféry vhodné pre vývoj života. Do dnešného dňa ich objavili skoro 4-tisíc.

Práve tento progres viedol vedcov k záveru, že hľadanie inteligentného života by sa malo brať oveľa vážnejšie, než sa berie teraz.

„Od začiatku ľudstva sme sa zamýšľali nad otázkou, či sme vo vesmíre sami. Teraz máme jedinečné prostriedky na zodpovedanie tejto otázky a práve preto by sme ju mali brať oveľa vážnejšie,“ vyjadril sa na záver Anthony Beasley.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close