SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci hľadajú spôsob, ako ochrániť našu planétu pred mimozemskými mikróbmi

Počet vzoriek z kozmických objektov, ktoré sa vracajú na Zem narastá. Je potrebné sa pred nimi chrániť?

Niekoľko rokov sa vedci zamýšľali nad tým, ako ochrániť povrch cudzích planét pred kontamináciou. Čoraz viac sa hovorí o ľudskej misii na Mars, alebo o preskúmaní mesiacov Jupitera, či Saturnu. S príchodom sondy však hrozí, že toto cudzie prostredie kontaminujeme mikróbmi, ktoré sonda priniesla so Zeme, píše portál National Geographic.

Zároveň sa pripravujú misie, ktoré by priniesli vzorky exotického asteroidu späť, ku nám domov. Príkladom je nedávna misia Hayabusa 2, ktorá poslala na Zem vzorky z asteroidu Ryugu. Tie sa už nachádzajú v špeciálnom laboratóriu, v ktorom vzorkám nehrozí kontaminácia pozemskými organizmami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za pár rokov sa vráti aj misia americkej NASA, OSIRIS-REx, a tak sa vedci zamýšľajú nad opačným problémom: Čo ak prinesieme mimozemské mikróby na našu planétu? Istého času vedci považovali každú vesmírnu vzorku ako potenciálny biologický hazard. Po návrate astronautov misie Apollo ich NASA okamžite premiestnila do karantény. Agentúra skúmala vzorky z Mesiaca a keď zistila, že nepredstavujú žiadne riziko, uvoľnila viaceré bezpečnostné protokoly.

Ochrana našej planéty

Dnes však žijeme v dobe, kedy sa pripravujú viaceré misie, ktorých hlavným cieľom je priniesť na Zem vzorky z iných kozmických telies. Preto sa opäť vyžaduje väčšia opatrnosť. V posledných rokoch sa totiž našli mikróby, ktoré dokážu prežiť na extrémne nehostinných miestach. Pomalky (pozn. redakcie: druh živočíchov) dokážu prežiť dokonca aj vo vákuu. 

Vedci tvrdia, že niekedy v minulosti mohol mať Mars na svojom povrchu život. Dôkazy bude hľadať aj rover americkej NASA, Perseverance, ktorý rovnako prinesie vzorky červenej planéty na Zem. Preto sa vedci z celého sveta snažia o vytvorenie extrémne zabezpečených laboratórií, ktoré by ochránili našu Zem pred kontamináciou mimozemskými mikróbmi.

Príkladom môže byť aj The Mars Quarantine Facility. Najprv poslúži na uskladnenie marťanských vzoriek a neskôr ubytuje aj prvých astronautov, ktorí sa v budúcnosti vrátia z tohto vesmírneho výletu. Tí by mali byť v karanténe dokým NASA neuváži, že je ich návrat do spoločnosti bezpečný. Žiadne z týchto opatrení by nemalo byť dôvodom na paniku. Agentúry majú prísne opatrenia kvôli vysokej bezpečnosti, nie preto, že by sa báli katastrofických dôsledkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close