SpravodajstvoVeda a výskum

Zúfalá situácia si vyžaduje zúfalé riešenie: Globálne otepľovanie nás tlačí k rozhodnutiu, ktorého sa vedci báli

Vypustenie aerosólov do atmosféry by mohlo našu planétu ochladiť podobne, ako keď exploduje sopka. Je to však plán, ktorý balansuje na hrane noža.

Globálne otepľovanie už neklope na dvere, priam trieska na ne. Objavuje sa čoraz viac vedeckých štúdií, ktoré vyzývajú k okamžitému plánu, inak si to naša planéta namieri k najhoršiemu scenáru. S mimoriadne zlou situáciou sa však objavujú aj zúfalé riešenia, ktoré by nám mali pomôcť globálne otepľovanie rýchlo zastaviť.

Začiatkom tohto roka sa dala dokopy skupina 60 vedcov, ktorí sa ostro postavili proti plánu takzvaného solárneho geoinžinierstva. Jednou z možností ako zastaviť globálne otepľovanie sa ukázalo byť napodobnenie toho, čo sa deje počas erupcie veľkej sopky. Ak by ľudstvo našlo spôsob, ako do atmosféry vypustiť určité aerosóly, tieto častice by mohli časť solárneho žiarenia odraziť do vesmíru a tým našu planétu ochladiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na prvý pohľad sa to zdá ako sľubný plán, no podľa tejto skupiny by mohol priniesť viac škody ako úžitku. Ak by bolo vypustenie aerosólov zle koordinované, na jednej časti planéty by mohli prevládať extrémne dažde, zatiaľ čo na druhej ničivé suchá. V momente keď sa ľudstvo rozhodne pre takéto riešenie globálneho otepľovania, aerosóly by museli byť do atmosféry vypúšťané pravidelne. Ak by nám v tom niečo zabránilo, Zem by prešla formou šoku a situácia by sa ešte zhoršila.

Posledná záchrana

Ako sa však hovorí, zúfalá situácia si vyžaduje zúfalé riešenia. Portál Futurism píše o tom, že využitie solárneho geoinžinierstva na potlačenie klimatických zmien začína pretláčať čoraz viac vedcov. O kritickej situácii informovala aj októbrová správa výboru OSN pre klimatické zmeny. Podľa nej ľudstvo nedokáže do konca tohto storočia dosiahnu stanovené ciele.

Solárne geoinžinierstvo môže fungovať, tvrdia vedci, no len v poslednej dobe sme sa začali učiť o rôznych vedľajších účinkoch takéhoto zásahu do našej planéty. Ako sme už spomínali, stačí malá chyba a na rukách by sme mali inú formu klimatickej katastrofy. Extrémne počasie, záplavy po celom svete, či šírenie smrteľných chorôb.

Podľa portálu New Yorker si každý, kto na zatienení nášho Slnka pracuje, myslí, že je to hrozný nápad. Vnímajú to nielen ako zlyhanie ľudstva v boji s globálnym otepľovaním, ale aj ako projekt, na ktorý by sme sa mali pozerať so zdvihnutým obočím.

Ak hovoríme o tak masívnom projekte, ako je zakrytie Slnka, prirodzene sa počíta s tým, že by mal všetky krajiny sveta ťahať za jeden povraz. Kľudne sa však môže stať to, že jedna krajina začne využívať vypúšťanie aerosólov do atmosféry bez rozmyslu. To by vyvolalo obrovské politické problémy a pravdepodobne aj ďalšiu klimatickú katastrofu.

Vedci sú však v pomykove. Nevedia či je horšie samotné globálne otepľovanie alebo zdanlivo sľubné riešenie, ktoré by sa mohlo rýchlo vymknúť spod kontroly. Zúfalú situáciu podčiarkuje aj fakt, že zatiaľ čo sa začiatkom roka vedci proti solárnemu geoinžinierstvu ostro postavili, dnes už ho skúmajú ako reálnu možnosť. Nejedna štúdia nám naznačuje, že s najväčšou pravdepodobnosťou budeme potrebovať posledný záchranný kruh.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close