Excel návodyNovinky

NÁVOD | Výpočty v Exceli – súčet, násobenie, delenie a percentá

Excel je šikovný pomocník, ktorý dokáže ušetriť nemálo času a to hlavne pri práci s väčším množstvom dát. Dnes v rámci série článkov spojených s Excelom vám predstavíme základné funkcie ako sú sčítavanie, násobenie, delenia a výpočet percent.

Manuálne sčítavanie jednotlivých hodnôt cez príkaz

Ako môžete nižšie vidieť v prípade keď chceme sčítať jednotlivé množstvo predaného tovaru, tak do kolónky B6 vložíme príkaz „=B2+B3+B4+B5“ a potvrdíme Enterom. Tak ako v matematike netreba hľadať za tým nič zložité, ako prvý znak použijeme „=“, ktorý predstavuje začatie príkazu a následne spočítame jednotlivé okná, ktoré chceme.

scitavanie-excel_1

Výpočet percent v Exceli

Pre výpočet percent použijeme rovnakú tabuľku s tými istými číslami. Najprv vojdeme do okna C2 (klikneme na okno a použijeme klávesovú skratku F2 alebo ho jednoducho rozklikneme). Začneme rovnako ako pri sčítavaní znamienkom „=“ kde následne vpíšeme príkaz „B2/B7*100“, presne ako na papieri – vydelíme čiastkovú hodnotu celou a vynásobíme (znak násobenia je “*”) 100 a dostaneme výslednú hodnotu. (TIP: v prípade ak kliknete na bunku ľavou myškou a zvolíte formátovanie bunky na percentá, tak nebudete musieť násobiť číslicou 100).

vypocet-percent-v-exceli_2

Sčítavanie hodnôt v rámci stĺpca

Ďalším šikovným príkazom ako zefektívniť prácu s Excelom je sčítavania v rámci stĺpca. Predstavte si, že naša tabuľka by nemala 4-5 riadkov, ale rovnú stovku čo by znamenalo podľa predošlého návodu skutočne otravnú robotu, a preto si ukážeme automatické sčítavania hodnôt v rámci stĺpca.

Ako môžete na obrázku nižšie vidieť nie je to nič zložité. Opäť začneme znakom „=“ za ktorým vložíme príkaz „SUM(C2:C5)“. C2 predstavuje prvú hodnotu v rámci začatia sčítavania a C5 predstavuje poslednú sčítanú hodnotu v rámci stĺpca, ktorý chceme sčítať. Následne potvrdíme a dostaneme výpočet (v prípade ak príkaz nepoznáte naspamäť tak si môžete pomôcť jeho vložením cez možnosť Vloženia vzorca / Insert function na liste Vzorce).

automaticke-scitavania-excel_3

Tagy

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Pridaj komentár

Close
Close