Veda a výskumVesmír

Čo ak Veľký tresk nebol jediný? Najväčšia záhada vesmíru získava svoju vlastnú evolučnú dráhu

Veľký tresk sa považuje za vznik nášho vesmíru, no čo ak sa odohral ešte jeden, počas ktorého vznikla temná hmota?

Všeobecne akceptovanou teóriou vzniku nášho vesmíru je teória Veľkého tresku. Podľa nej vesmír začal pred 13,8-miliardami rokov rapídnou expanziou. Čo sa však udialo priamo počas Veľkého tresku aspoň zatiaľ ostáva záhadou.

Nedávno sa ale objavila štúdia, ktorá naznačuje, že Veľký tresk nebol jeden, ale v skutočnosti boli dva. Ten druhý označujú autori ako „Temný veľký tresk“ a podľa ich teórie mohol zaplaviť vesmír temnou hmotou, informuje portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obdobie kozmickej inflácie sa považuje za najprudší proces, akým si mladý vesmír prešiel. Keď sa táto éra skončila, exotické kvantové polia poháňajúce expanziu sa rozpadli a premenili sa na častice a žiarenie, ktoré možno zachytiť aj dnes. Približne 20 minút po Veľkom tresku sa častice začali skladať do prvých protónov a neutrónov v rámci procesu, ktorý označujeme ako nukleosyntéza. Tento proces je jedným zo základných stavebných kameňov modernej kozmológie. Pomocou neho dokážu vedci presne predpovedať množstvo vodíka a hélia vo vesmíre.

Aj napriek pomerne jasnej predstave o tom ako vesmír vo svojich počiatkoch mohol vyzerať, ani dnes nie sú astronómovia o nič bližšie k odhaleniu podstaty temnej hmoty, ktorá tvorí väčšinu hmoty vo vesmíre. Temná hmota nereaguje s inou formou hmoty, ani so svetlom, preto je pre vedcov prakticky neviditeľná. Všímajú si jedine to, ako svojou gravitáciou ovplyvňuje objekty okolo seba. Vedecká komunita sa zatiaľ zhoduje na tom, že čokoľvek vytvorilo častice a radiáciu vytvorilo aj temnú hmotu.

„Štandardným predpokladom v modeloch Veľkého tresku je, že akýkoľvek proces generoval častice a žiarenie, vytvorilo aj temnú hmotu. A potom sa temná hmota len tak poflakovala a ignorovala všetkých ostatných.“, vysvetľuje portál.

Nový prístup

Nedávno sa objavila štúdia, ktorá ponúka iné vysvetlenie pre temnú hmotu. Autori tvrdia, že Veľký tresk, obdobie kozmickej inflácie a nukleosyntéza neboli jediné procesy, ktorými si náš vesmír prešiel. Po ukončení kozmickej inflácie podľa novej teórie mohli existovať častice a radiácia, no temná hmota ešte vo vesmíre nebola prítomná. Tá vznikla o niečo neskôr, a to transformáciou kvantového poľa, ktoré počas týchto procesov nezaniklo ako ostatné.

„V tomto scenári, keď inflácia skončila, stále zaplavovala vesmír časticami a žiarením. Ale nie temnú hmotu. Namiesto toho zostalo nejaké kvantové pole, ktoré sa nerozpadlo. Keď sa vesmír rozpínal a ochladzoval, toto extra kvantové pole sa nakoniec samo transformovalo a vyvolalo tvorbu temnej hmoty.“, hovoria vedci.

Nová teória ponúka zaujímavý scenár, v ktorom sa evolúcia temnej hmoty líši od evolúcie normálnej hmoty. Základné procesy, na ktorých stojí naše chápanie vesmíru, zostávajú zachované, no astronómovia môžu v budúcich štúdiách sledovať evolúciu temnej hmoty v inom svetle.

Autori štúdie tvrdia, že je jednoduchšie sledovať rôzne modely temnej hmoty, ak sa vyvíjala nezávisle od všetkého ostatného. Zistili, že ak existovalo niečo také ako Temný veľký tresk, potom sa musel odohrať počas prvého mesiaca existencie vesmíru. Zároveň prišli na to, že ak by skutočne existoval, potom by vznikli mimoriadne silné gravitačné vlny pretrvávajúce do dnešného dňa. Zatiaľ nikto nevie povedať, či sa Temný veľký tresk naozaj odohral, no s novou prácou vedci získavajú jasnú predstavu o tom, ako to otestovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close