Veda a výskumVesmír

40-ročná záhada dostáva vysvetlenie. Astronómovia rozpletajú prvú časť správania záhadných vzorcov teplôt na Jupiteri

Americká vesmírna agentúra hľadá spôsoby, ako predpovedať počasie na najväčšej planéte Slnečnej sústavy.

Americká vesmírna agentúra NASA nedávno ukončila najdlhšiu štúdiu, ktorá sa venovala skúmaniu teplôt vo vrchnej časti troposféry plynného obra Jupitera. Svoju prácu založili na dátach o ktoré sa postarali misie Voyager a Cassini. Vedci tak získali možnosť ako lepšie predpovedať počasie plynného obra.

Troposféra je atmosférická vrstva, v ktorej prebiehajú procesy tvoriace počasie. Zároveň sa v tejto vrstve nachádzajú špecifické farebné pásy Jupitera. Americká NASA tejto práci venovala viac ako štyri desaťročia a po prvýkrát objavili vzorce teplôt vo farebných pásoch plynného obra. Zároveň zistili, ako sa pásy postupom času menia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Troposféra Jupitera má veľa spoločné s tou našou. Ide o miesto, kde vznikajú oblaky a bijú silné búrky. Našim cieľom je pochopiť túto aktivitu vrátane rýchlosti vetra, vlhkosti a teplôt. Už od 70. rokov vieme, že chladnejšie teploty sa spájajú so svetlejšími pásmi, zatiaľ čo tie tmavšie sú horúcejšie,“ píše NASA.

Vedci ale donedávna nemali dostatok informácií na to, aby pochopili z dlhodobejšieho hľadiska, ako sa tieto teploty menia a vyvíjajú. Nová štúdia planétu sledovala v infračervenom spektre, ktoré je pre naše oko neviditeľné. V ňom si všimli ako teplo stúpa z oblakov plynného obra počas toho, ako planéta obehla trikrát okolo Slnka. Jeden rok Jupitera sa rovná približne 12 pozemských rokov.

Zvláštne cykly

Počas obšírnej štúdie si vedci všimli, že stúpanie a klesanie teplôt prebieha pravidelne, no neviaže sa na ročné obdobia, ani iné cykly, ktoré vedci poznajú. Autori štúdie nečakali, že sa budú teploty tak výrazne meniť. Zároveň si všimli niečo pozoruhodné. Teploty jednotlivých regiónov sa zdajú byť previazané, hoci sa nachádzajú tisíce kilometrov od seba. Ak teplota stúpla v špecifickej geografickej šírke na severnej pologuli, v rovnakej šírke na južnej pologuli klesla.

Vedci po viac ako 40 rokoch odhaľujú teplotné vzorce Jupitera
Tieto infračervené snímky Jupitera s pridanou farbou boli získané pomocou Very Large Telescope Európskeho južného observatória v roku 2016 a prispeli k novej štúdii. Farby predstavujú teploty a oblačnosť: Tmavšie oblasti sú studené a zamračené a svetlejšie oblasti sú teplejšie a bez oblačnosti. Kredit: ESO / L.N. Fletcher

„Toto bolo najprekvapivejšie zistenie našej štúdie. Našli sme prepojenie v teplotných zmenách, čo je fenomén, ktorý máme aj u nás na Zemi,“ vysvetľuje Glenn Orton, vedúci práce.

Autori štúdie vo svojej práci neprestávajú. Ďalším krokom bude zistiť príčinu týchto pravidelných a zdanlivo prepojených fenoménov. Ako to NASA opisuje, autorom sa podarilo nájsť jednu časť skladačky, ktorá prezrádza prirodzené cykly plynného obra. V ďalších prácach budú hľadať odpoveď na to, prečo tieto cykly existujú a čo ich môže spôsobovať.

Možné vysvetlenie sa podľa autorov štúdie nachádza na rovníku planéty. V tomto regióne si všimli, že sa teploty v stratosfére správajú takmer opačne ako v troposfére planéty. Na základe toho usúdili, že stratosféra ovplyvňuje troposféru a naopak.

Štúdia sa začala už v roku 1978 a najťažším bolo pre vedcov skombinovať dáta, ktoré vznikli v nasledujúcich rokoch. Túto prekážku sa im však podarilo prekonať a dúfajú, že táto práca navedie ostatných na cestu k predpovedaniu počasia na najväčšej planéte Slnečnej sústavy. Zároveň budú vedci zisťovať aj to, či môžu získané poznatky využiť aj pri iných plynných planétach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close