NASA chce do roku 2024 postaviť aj osídliť novú vesmírnu stanicu na orbite Mesiaca

Zdroj: Wikipedia

NASA pred niekoľkými dňami konečne svetu predstavila novú vesmírnu stanicu s názvom Deep Space Gateway, inými slovami brána do vzdialeného kozmického priestoru. Operovať by mala na orbite nášho jediného prirodzeného satelitu už v roku 2024.

Nový kozmodróm pre prieskum Mesiaca a iných planét

NASA novú vesmírnu stanicu na orbite Mesiaca spomínala už minulý rok, no odvtedy sme o tomto ambiocióznom projekte nepočuli. Dnes už ale vieme, že nová stanica má slúžiť ako stanica pre vysielanie prieskumných programov na Mesiac a ďalšie vzdialené planéty a miesta vo vesmíre. Stanica má zo začiatku slúžiť na testovanie najrôznejších technológií, ktoré budú neskôr použité pri misiách na Mars. Ak pôjde všetko podľa plánov, „vesmírna brána“ bude spustená do prevádzky už v roku 2024.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Približná schéma novej vesmírnej stanice

Nová vesmírna stanica na orbite Mesiaca by sa mala skladať z viacerých hlavných častí. Hlavným komponentom je zrejme PPE (Power and Propulstion Element), inými slovami, napájací a pohybový systém, ktorý umožní celej stanici medziorbitálne presuny. Druhým hlavným komponentom je Airlock, čiže prechodová komora. Tá bude slúžiť ako prístupový bod pre iné typy rakiet, ktoré by sa chceli ku bráne pripojiť. Poslednou z trojice hlavných súčastí novej stanice je časť Habitat, v ktorej bude možné ubytovať až 4 astronautov na 90 dní.

NASA toho musí za 6 rokov stihnúť naozaj veľa

Väčšina z vás si zrejme hneď položila otázku, ako to chce NASA za tých 6 rokov stihnúť? Nuž, to nevieme ani my a NASA má pred sebou naozaj veľa práce. Poďme si teda v skratke ozrejmiť, čo všetko musí NASA ešte spraviť, aby mohla stanicu osídliť prvými astronautmi.

Prvý krok – postavenie rakiet

Prvým krokom, ktorý musí NASA vykonať, je postavenie dostatočne silných rakiet, ktoré na obežnú dráhu mesiaca vynesú všetok potrebný náklad. Prvou raketou má byť raketa s názvom SLS (Space Launch System), ktorá musí ku Mesiacu dopraviť až 37 ton nákladu. Len pre porovnanie, aktuálne najväčšia raketa na svete Falcon Heavy dokáže na obežnú dráhu Mesiaca vyniesť zhruba 18-22 ton nákladu.

Krok druhý – postavenie stanice

Stanica sa predsa nepostaví sama od seba a NASA musí vymyslieť mechanizmus, ktorý to dokáže. O to by sa mala v budúcnosti postarať raketa Orion, ktorá je už momentálne vo výrobe. Tá by mala v roku 2024 celú stanicu postaviť a sprístupniť ju pre prvú posádku.

NASA očakáva pomoc súkromných spoločností

I keď NASA zatiaľ žiadnu oficiálnu dohodu neuzavrela, očakáva sa, že v budúcnosti príjme pomocnú ruku niektorých popredných súkromných spoločností. NASA hľadá pomocníka hlavne vo vývoji prostriedku, ktorý by dokázal posádku premiestňovať zo stanice na povrch Mesiaca. Práve tento prvok sa zdá pre NASA tak obtiažny, že bude musieť požiadať pomoc spoločnosť ako SpaceX, ktorej ide vývoj rakiet a vesmírnych zariadení v posledných rokoch o čosi lepšie.

Stanica bude otvorená pre všetkých

Na koniec treba určite spomenúť, že vesmírna stanica na obežnej dráhe Mesiaca bude otvorená pre všetkých, či už pôjde o vesmírne misie rôznych štátov, alebo či pôjde o súkromné spoločnosti. NASA bude pri stavaní a doprave súčastí potrebovať naozaj obrovskú pomoc a práve preto sa očakáva, že ďalšie misie budú môcť z tejto stanice posielať aj spoločnosti ako SpaceX alebo Blue Origin.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Wikipedia)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre