SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Ruské noviny odvážne prehovorili o žalostnom stave ich vesmírneho programu

Každý, kto sleduje ruský vesmírny program si mohol všimnúť, že Roscosmos funguje už len na výparoch.

Na internete sa objavil dlhý a naozaj veľmi kritický článok, ktorý zhŕňa stav, v akom sa momentálne nachádza ruský vesmírny program, píše portál Ars Technica.

V článku sa neobjavuje nič, čo by vyslovene prekvapilo. Každý, kto sleduje ruský vesmírny program vie, že má veľké problémy a v podstate beží už len na výparoch. Prekvapivé ale je, že o zlom stave ruského vesmírneho programu hovorí jedno z veľkých ruských médií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ruský vesmírny program v poslednom období zvolil trochu inú stratégiu. Už sa nepropaguje na základe revolučných technologických výdobytkov, ale skôr cez symbolické akcie. Prednedávnom poslali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu filmovú hviezdu, alebo poslali do vesmíru aj robota, menom Fedor. Momentálne Roscosmos sľubuje pristátie na Mesiaci do roku 2030, avšak je viac ako pravdepodobné, že sú to len plané sľuby.

O žalostnom stave ruskej vesmírnej agentúry už začali hovoriť aj tamojšie médiá. Kritický článok vyšiel z redakcie moskovských novín MK, ktoré fungovali aj počas komunistického režimu. Ich článok mal titulok, ktorý by sa mohol preložiť aj nasledovne: „Vesmírny program hnije zvnútra“.

Autor píše, že program má nedostatok kvalifikovaného personálu, pracuje so starými technológiami a chyby možno nájsť aj v samotnom vedení programu. Ďalej sa uvádza, že vesmírne spoločnosti nedodávajú dohodnutý tovar. Ako príklad uviedol spoločnosť Khrunichev Center. Tá mala pred piatimi rokmi dodať 10 urýchľovacích jadier pre raketu Angara A5. Prvá polovica objednávky došla až v marci tohto roku.

Autor článku tvrdí, že v súčasnom stave nedokáže ruská vesmírna agentúra postaviť ani modul Sojuz, ktorý je ich najznámejší modul. Autor sa vyjadril aj na tému nedávnych problémov rakety Progress, počas dokovania na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Modul, ktorý prenášal zásoby sa nedokázal spojiť s ISS automaticky, preto museli kozmonauti vykonať ručné dokovanie. Môže za to chyba, ktorá mala byť vyriešená ešte pred štartom rakety.

Pristátie na Mesiaci

Lenže ako je to s pristátím na Mesiaci? Stihne to ruská vesmírna agentúra do roku 2030? Ako hovorí autor článku, je to veľmi nepravdepodobné. Pristátie na Mesiaci závisí od vývoja rakety Oryol, ktorá by mala kozmonautov na našu prirodzenú družicu dostať. Raketa Oryol by mala nahradiť aj starý model Sojuz.

Lenže vývoj rakety prinajlepšom stojí na mieste. V roku 2009 ruská vesmírna agentúra začala s návrhom novej rakety, no do dnešného dňa robia len testy. Autor článku porovnáva raketu Oryol s raketou Crew Dragon, ktorá rovnako začala vývoj v roku 2009.

Dnes však ruská vesmírna agentúra nemá ani základný program, ako dostať ich kozmonautov na povrch Mesiaca. Nemá ani potrebnú infraštruktúru a problémom sú aj dotácie. Autor článku na záver označil správanie Roscosmosu ako zbytočné plytvanie štátnym rozpočtom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close