SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Čo vzniklo skorej – Zem alebo voda? Nový výskum prináša nečakanú odpoveď

Meteorit starší ako naša planéta prezrádza niečo viac o životne dôležitej tekutine.

Voda je základom života, aspoň toho, ktorý vznikol u nás na Zemi. To, ako sa táto životne dôležitá tekutina dostala na našu planétu síce ostáva záhadou, no nový výskum naznačuje, že v sústave existovala oveľa dlhšie, píše portál Science Alert.

Vedci začínajú veriť, že voda v Slnečnej sústave existovala ešte predtým, ako Zem vôbec vznikla. Ich názor potvrdzujú izotopy vody v starom asteroide, ktoré sa zhodujú s izotopmi vody na našej planéte. Ide o asteroid, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou vznikol pri formácii Slnečnej sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Izotopické zloženie vody v našej sústave je mimoriadne dôležité pre pochopenie toho, ako sa voda dostala na rôzne kozmické telesá, nielen našu planétu. Hoci táto otázka ostáva do veľkej miery záhadou, viac odpovedí nám prináša jeden z najstarších objektov v celej sústave,“ píšu vedci vo svojej štúdii.

Keď vzniká hviezda, okolo seba má prstenec hmoty, ktorý sa nazýva protoplanetárny disk. Spočiatku z neho hviezda čerpá materiál, no keď sa jej formácia ukončí, zo zvyšku materiálu sa začínajú rodiť planéty a iné kozmické objekty. Väčšina z nich je staršia, než naša planéta, ktorá vznikla pred 4.5-miliardami rokov. Niekedy sa ale môže stať to, že jeden z týchto starých objektov pristane na našej planéte.

Jeho kompozícia ukazuje vedcom z čoho sa skladala sústava v dobe jej vzniku. Jedným z týchto meteoritov je aj meteorit s názvom Efremovka. Ten dopadol na územie Kazachstanu v roku 1962. V jeho útrobách sa nachádzajú prvky, ktoré možno datovať ešte pred vznik našej planéty. Vedci tento meteorit analyzovali a zistili, že je bohatý na vápnik a hliník.

Následne zisťovali obsah vody v meteorite pomocou iónového lúča. Na základe toho boli schopní identifikovať všetky druhy minerálov vo vzorke. Výsledky následne porovnali s vzorkami pochádzajúcimi zo Zeme a všímali si pomer izotopov vodíka v meteorite. Pomery izotopov môžu byť použité na identifikáciu vody.

Voda na Zemi môže byť staršia ako celá planéta

Izotopy sú variácie určitého prvku, ktoré sa líšia počtom neutrónov. Deutérium je izotop vodíka, ktorý sa označuje aj ako ťažký vodík. Skladá sa z jedného protónu a jedného neutrónu. Protium je známy ako ľahký vodík a skladá sa z jedného protónu a nemá žiaden neutrón.

Protium je izotop vodíka, ktorý možno nájsť prevažne na Zemi. Deutérium sa zas objavuje hlavne na Marse. Pomocou analýzy izotopov vodíka – ako prvku, z ktorého sa skladá voda, môžu veci zistiť odkiaľ prišla voda, ktorá sa dnes nachádza na našej planéte.

Výsledky naznačujú, že prvých 200-tisíc rokov našej sústavy existovali dva obrovské plynné rezervoáre. Ide o obdobie pred vznikom zárodkov planét Slnečnej sústavy. Jeden z plynných rezervoárov obsahoval solárny plyn, zatiaľ čo ten druhý obsahoval vodu. Vedci predpokladajú, že voda prišla z medzihviezdneho materiálu, ktorý skončil vo vnútornej časti Slnečnej sústavy.

Voda, ktorá sa nachádzala v tomto plynnom oblaku je veľmi podobná vode, ktorú možno nájsť v súčasnosti na Zemi. Tento objav naznačuje, že voda existovala v našej sústave ešte predtým, ako sa naša planéta začala formovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close