SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Bizarná trpasličia planéta Haumea je najzvláštnejší objekt sústavy: Vedci odhalili, ako mohla vzniknúť

Počítačové simulácie vedcov z NASA vrátili miliardy rokov do minulosti, do čias kedy trpasličia planéta vznikala

Za obežnou dráhou planéty Neptún leží Kuiperov pás, v ktorom možno nájsť prazvláštny objekt. Ním je trpasličia planéta Haumea, ktorá sa považuje za najneobyčajnejší objekt, aký možno v Slnečnej sústave nájsť, informuje NASA.

Haumea sa vymyká normálu hneď niekoľkými spôsobmi. Je veľká približne ako Pluto, no rotuje oveľa rýchlejšie než akýkoľvek objekt podobnej veľkosti. Keďže rotuje tak rýchlo, tvarom pripomína skôr vajce, než sférickú planétu. Povrch trpasličej planéty sa skladá z ľadu a tým sa líši od ostatných objektov v Kuiperovom páse. Podobné charakteristiky má len maličká skupinka telies, ktoré zdieľajú podobnú obežnú dráhu. Vedci predo predpokladajú, že ide o jednu rodinu objektov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ako mohlo vzniknúť niečo tak bizarné ako Haumea?“, pýta sa Jessica Noviello, vedkyňa z NASA’s Goddard Space Flight Center.

Práve táto otázka viedla k štúdii, ktorá sa pokúsila vyriešiť záhady tejto trpasličej planéty. Noviello, spolu s vedeckým tímom využili počítačové modely, ktoré im umožnili objekt rozložiť a opäť poskladať. Simulácie mali vedcom ukázať fyzikálne a chemické procesy, ktoré asteroid formovali.

Záhada planéty Haumea

Vysvetľujú, že ak chcú vyriešiť záhadu trpasličej planéty Haumea, musia vytvoriť akési časové hranice pre všetky udalosti, ktoré sa odohrali pri vzniku Slnečnej sústavy. Potom začnú kusy skladačky do seba pasovať.

„Haumea má mnoho zvláštnych charakteristík. Vysvetliť ich všetky na raz sa ukázalo byť obrovskou výzvou,“ vysvetľujú autori štúdie.

Aby toho nebolo málo, vedcov trápil aj nedostatok dát. Haumea je príliš ďaleko na to, aby ju mohli pozorovať pomocou pozemných teleskopov a zatiaľ túto planétu nenavštívila žiadna kozmická misia. Začali preto tým, čo poznali a doplnili niekoľko vedeckých odhadov. So všetkými informáciami následne vytvorili simuláciu, ktorá ich preniesla miliardy rokov do minulosti.

Vedci predpokladali, že mladá Haumea bola o 3% ťažšia ako dnes. Zároveň sa predpokladalo, že rotovala inak a aj jej objem bol o niečo väčší. V simuláciách ešte upravovali rôzne faktory, ako napríklad veľkosť. Cieľom bolo zistiť, aké faktory by viedli ku vzniku bizarnej planéty, ktorá sa v Kuiperovom páse nachádza dnes.

Teória, ktorá najviac sedí realite hovorí, že keď ešte v Slnečnej sústave vznikali planéty, priestorom svišťalo množstvo rôznych objektov. Jedným bola aj Haumea, ktorá sa zrazila s ďalším objektom. Po náraze sa mala trpasličia planéta roztrieštiť, no objekty, ktoré sa dnes nachádzajú okolo nej ale nevznikli po náraze.

Vytvorili sa o čosi neskôr, keď sa trpasličia formovala. Podľa simulácie rotovala ešte rýchlejšie a to viedlo k tomu, že sa ľad z planéty uvoľnil. Kedysi dávno sa mohol pod povrchom trpasličej planéty nachádzať aj oceán, no ten tam už nenájdeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close