Novinky

MS-DOS dnes oslavuje 36 rokov. Spomenie si niekto z vás na ňho ešte?

Nostalgia. Toto slovo vystihuje jeden z prvých operačných systémov vôbec – MS DOS, ktorý je tu s nami už 36 rokov (hoci ho už asi pravdepodobne nenájdeme na mnohých PC zariadeniach). Mimochodom, tušili ste, že za ním pôvodne stála iná spoločnosť ako Microsoft?

Písal sa presne dátum 27. júl 1981, kedy nie moc známa spoločnosť  Seattle Computer System  si licencovala „Quick and dirty operating system“ (QDOS) . To ešte nevedela, že neskôr sa z neho stane MS-DOS.

Nie tak dávno na to Microsoft začal písať históriu ako jeden z najväčších software-ových gigantov na svete. Do veľkej miery môže za to vďačiť aj spoločnosti IBM, ktorá zaklopala na Gates-ove dvere s požiadavkou, že chcú 16-bitový OS pre ich počítače. Vtedy ako najlepšie riešenie sa Microsoftu zdalo zakúpenie práv k už existujúcemu software-u QDOS od vyššie spomínanej spoločnosti, neskôr Microsoft si priplatil ďalších 50,000 dolárov za exkluzívne práva.

Nie tak dlho po akvizícii sme mohli nájsť MS-DOS na prvých počítačoch značky IBM. Táto spolupráca medzi týmito spoločnosťami zároveň dlho určovala smerovanie dovtedy nepoznaného sveta počítačov, pričom Microsoft ešte aj dnes má vedúcu pozíciu na poli software-u.

Zdroj: WindowsCentral.com, úvodný obrázok (vlastný)

 

Tagy

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Pridaj komentár

Close
Close