SpravodajstvoWindows 10 Mobile

Ako je možné odomykať váš smartfón a ktorý spôsob využívate vy?

Ak vlastníte jeden z novších modelov smartfónov tak určite ste už skúsili odomykanie viacerými spôsobmi. V podstate dnes na Windows smartfónoch sú 3 možnosti ako si v tejto oblasti prispôsobiť svoj smartfón, a to buď prostredníctvom hesla PIN, skenera odtlačkov prstov či prostredníctvom skenera očnej dúhovky.

Odomykanie prostredníctvom hesla PIN

Odomykanie prostredníctvom PIN kódu pozná asi každí z nás. Jedná sa o zadanie klasického hesla po zobudení vášho smartfónu. Z bezpečnostného hľadiska sa tento štýl odomykanie pomaly, ale isto dostáva do histórie, totiž pri jeho zadávaní je všetkým na očiach vaše heslo (resp. gesto pri Android zariadeniach,…) čo v konečnom dôsledku môže znamenať, že do vášho smartfónu môžu dostať nepovolené osoby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odomykanie prostredníctvom skenera (Iris) očnej dúhovky

Skener IRIS, ktorý bol predstavený spolu s vlakovou loďou Microsoftu – Lumiou 950 (resp. 950 XL) funguje v princípe na oveľa zložitejšom princípe ako je zadávanie hesla PIN. Na prednej časti displeja sa nachádza špeciálna kamera, ktorá disponuje infračerveným snímačom. Tento snímač pri pokuse sa o prihlásenie do zariadenia osvieti vaše oči a následne vyhotoví fotografiu. Software ako ďalší krok vyhodnotí biometrické údaje a ak sa zhodujú s prvotne zadanými údajmi („snímkami očí“) tak váš telefón odomkne. Tento postup je v princípe neoklamateľný, každí jeden z nás totiž disponuje unikátnou dúhovkou, ktorú by sme u niekoho druhého len ťažko našli. Zároveň tento systém funguje rovnako dobre aj počas nedostatku osvetlenia, ale nevýhodou je, že telefón musíte držať v zornom uhle kamery, aby dokázala zachytiť vaše oči.

Odomykanie prostredníctvom skenera otiskov prstov

Skener otiskov prstov je na Windows platforme v podstate novinkou. Nachádza sa len v zariadení HP Elite X3, ktoré bolo predstavené len nedávno. Tak isto ako Iris, snímač otiskov prstov funguje na spracovaní biometrických údajov, konkrétne zosníma vankúšik prstu a ten porovná so vstupnými dátami ktoré boli nahrané do zariadenia. Z praktického hľadiska v tomto prípade sa jedná tak isto o takmer 100% úspešnosť odomknutia zariadenia len ich majiteľmi bez toho aby sa do zariadenia dostali nežiadané osoby. Výhodou je, že skenovať odtlačky prstu môžete v podstate vždy a všade, bez toho aby ste zariadenie museli nejak špeciálne „vytáčať“.

Aký spôsob odomykania zariadenia pokladáte za najbezpečnejší a využívate všetky prokočilé možnosti, ktoré vám váš smartfón ponúka?

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close