SpravodajstvoVeda a výskum

Teleskop NASA zachytil jedinečný úkaz. Po prvýkrát sa podarilo zaznamenať „výbuch“ kométy

Americkej NASA sa podarilo zachytiť jedinečný úkaz výbuchu kométy. Vedci vieria, že vďaka videu sa im podarí zistiť, čo tieto výbuchy spôsobuje.

Satelit americkej NASA, slúžiaci na pozorovanie vzdialených exoplanét, zachytil jedinečný úkaz. Na záberoch možno vidieť výbuch kométy, ktorá sa spontánne zapálila a vybuchla v enormnej explózii. Satelit zachytil časozber tohto úkazu. Jedná sa o video v nízkej kvalite, avšak po prvýkrát máme možnosť pozrieť sa na takúto situáciu.

Explozia komety
Zdroj: NASA

Astronómovia hovoria, že vďaka získaným údajom budú môcť konečne prísť na to, čo tieto výbuchy spôsobuje. Existujú dve teórie, na ktorých momentálne pracujú a obe z nich sa točia okolo nášho Slnka. To zahrieva povrch kométy, vyparuje čiastočky ľadu a zároveň kométu poháňa vpred.  Výskum publikovaný v astronomickom časopise Astrophysical Journal Letters neuzavrel príčinu explózií, ďalšie dáta, ktoré vedci dostali by im mohli pomôcť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvá teória hovorí o náhlej tepelnej vlne, ktorá zasiahne povrch kométy a jej ľadové plochy. Nastane reťazová reakcia, ústiaca do explózie. Ďalšia teória hovorí o geologickej aktivite, ktorá odhalí nový ľad, schovaný pod povrchom. Ten sa bleskovo odparí, čím by mohol opäť spôsobiť výbuch. Zatiaľ však vedci nedokážu predpovedať, kedy sa tieto výbuchy stanú.

Tím vedcov vypočítal, že uniknutý materiál z explodujúcej kométy mohol vážiť približne milión kilogramov, ktorý zanechá kráter približne 20 metrov široký. Taktiež sa podarilo zachytiť prvý prípad prašného chvosta kométy, ktorý na rozdiel od toho normálneho necháva za sebou väčšie časti úlomkov.

„Bežný, plynný chvost kométy sa podobá na dym, zatiaľ čo prašný necháva za kométou kúsočky, ktoré pripomínajú piesok a štrk. Keď Zem príde do kontaktu s takouto dráhou, vyskytnú sa u nás meteorické spŕšky,“ Hovorí astronóm Michael Kelley.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close