Spravodajstvo

Teória mŕtveho internetu: Zomrel internet, ako ho poznáme pred pár rokmi?

Podľa jednej zaujímavej konšpiračnej teórie tvoria boti a generovaný obsah väčšinu obsahu a interakcií internetu. Pozrite sa, čo hovorí teória mŕtveho internetu.

Na internete surfujeme dobre že nie každý deň a popri tom sa stretávame z množstvom príspevkov, komentárov, článkov, stránok, videí, obrázkov a tak ďalej… zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko z nich vytvorili reálni ľudia?  

Nehovoríme teraz o umelej inteligencii, ale o fascinujúcej, hoci možno trochu bizarnej konšpiračnej teórii, ktorá online priestorom koluje už nejaký ten piatok. Podľa tejto teórie skutočný internet, ako ho poznáme, “zomrel” a nahradil ho systém, v ktorom je obsah automaticky generovaný sofistikovanými algoritmami a ľudí nahradili boti. Vitajte v teórii mŕtveho internetu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počiatky tejto teórie nie sú úplne jasné, no predpokladá sa, že tento koncept začal kolovať internetovými fórami ako 4chan a Wizardchan okolo roku 2010 až 2020. Rok na to, v 2021 sa na internetovom fóre Agora Road objavil príspevok s názvom “Teória mŕtveho internetu: Väčšina internetu je fake”. Túto teóriu publikoval užívateľ s prezývkou Illuminati Pirate.  

Ako sme už spomenuli na začiatku, podstatou teórie mŕtveho internetu je to, že väčšinu reálnych užívateľov a obsahu vytvoreného ľuďmi nahradili boti a automaticky generovaný obsah. Prívrženci tejto teórie veria, že činnosť botov ovplyvňujú megakorporácie a svetové vlády, aby manipulovali verejnú mienku.  

Teória si získala pozornosť hlavne ľudí pracujúcich v IT sektore, výskumníkov a futurológov. Vedecká komunita túto teóriu používala ako model na zvýraznenie našej rastúcej závislosti na internete a ako demonštráciu jednej z možných budúcností, aká nás môže čakať. Samozrejme že si získala pozornosť aj bulvárnych médií, ktoré ju naďalej rozširovali. 

Zomrel internet, ako ho poznáme?

Na prvý pohľad znie táto teória absurdne, no má za sebou niekoľko zaujímavých myšlienok. Ešte za čias bývalého Twittera si užívatelia všimli, že niekoľko účtov začalo vytvárať Tweety, ktoré sa začínali vetou “I hate texting” (pozn. redakcie. Nenávidím textovanie) a nasledovala iná aktivita. Príspevok teda mohol vyzerať nasledovne: “Nenávidím textovanie, chcem držať tvoju ruku” alebo “Nenávidím textovanie, poď so mnou žiť”. Veľa užívateľov verilo, že za týmito účtami stoja boti a niektorí verili, že toto je dôkaz “mŕtveho internetu”.  

Samozrejme že to nie je najsilnejší dôkaz, no zajačia nora ide ešte hlbšie. V minulosti sociálna sieť Reddit umožnila voľný prístup k svojim dátam a API rozhraniu. To dovolilo používanie nielen cenzúrovacích nástrojov, no dovolilo umelej inteligencii učiť sa ako vyzerá ľudská interakcia. Dnes pravdepodobne spoločnosti stále používajú tieto dáta na trénovanie veľkých modelov ako ChatGPT.  

K teórii mŕtveho internetu prispieva aj správa spoločnosti Imperva z roku 2016. Podľa nej v tomto roku boli boti zodpovední až za 52% internetovej premávky. Tento rok bol zároveň prvým, v ktorom boti prekonali skutočných ľudí.  

Umelá inteligencia teórii pomohla

Ako ste postrehli, teória mŕtveho internetu má svoje počiatky ešte pred vydaním umelej inteligencie, presnejšie veľkých jazykových modelov ako ChatGPT, Bing alebo Gemini. Keď sa však umelá inteligencia stala dostupnou pre širokú verejnosť, jej schopnosti ešte viac utvrdili konšpirátorov v teórii mŕtveho internetu.  

Dnes žijeme v dobe, kedy sú schopnosti umelej inteligencie naozaj impozantné a k tomu technológii stačilo len pár rokov. Viaceré výskumy dokazujú, že človeku robí problém rozlíšiť dielo umelej inteligencie od skutočnej fotografie, textu, alebo iného média. Po novom dokáže AI už aj generovať realistické videá, vďaka modelu Sora od lídra OpenAi.  

Žijeme teda v mŕtvom internete? Oveľa väčšia šanca je že nie. Aj tak je teória mŕtveho internetu mimoriadne zaujímavým konceptom. Hoci internet nemusí byť mŕtvy už dneska, ako to konšpirátori tvrdia, táto teória môže ukazovať nie až tak vzdialenú budúcnosť, do ktorej by sme sa zrejme nechceli dostať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close