SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Modré svetlo môže okrem iného viesť aj k starnutiu našej tváre: Vieme sa proti nemu chrániť?

Modré svetlo sa stalo súčasťou našich životov, no vôbec nám neprospieva.

Modré svetlo z obrazoviek nie je úplne dobré pre naše zdravie. Nielenže nám môže narúšať spánkový režim, po novom môže viesť aj k predčasnému starnutiu. Na tento neduh začínajú upozorňovať nové štúdie.

Modré svetlo je niečo, čo pred príchodom elektronických obrazoviek zažívali ľudia len cez deň. Sú to špecifické frekvencie svetla od modrej až po fialovú. S rozvojom technológie začal byť človek vystavovaný modrému svetlu aj počas noci. Vyžaruje ho prakticky každý druh obrazovky, od televízie, smartfónov, až po monitory počítačov, píše portál MakeUseOf.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré štúdie poukazujú na to, že modré svetlo môže byť rovnako škodlivé pre našu pokožku ako UV žiarenie. Proti UV žiareniu sa ale chránime rôznymi opaľovacími krémami, zatiaľ čo o hrozbe modrého svetla vie len málokto.

Modré svetlo totiž vyžaruje druh vysokoenergetického žiarenia, ktoré dokáže penetrovať pokožku až do hĺbky 500 nanometrov. Dostane sa teda hlbšie ako UV lúče, ktoré sa dostávajú len do hĺbky 400 nanometrov. Vysokoenergetické žiarenie HEV sa teda dostáva do hypodermisu, kde dokáže rozložiť kolagén a elastín – látky ktoré dávajú našej koži elasticitu.

Štúdia z roku 2017, za ktorou stojí Nippon Medical School tvrdí, že modré svetlo môže viesť k zrýchlenému starnutiu pokožky, presne ako v prípade nadmerného vystavenia UV žiareniu. O tri roky na to bola publikovaná ďalšia štúdia v Journal of Cosmetic Dermatology. Jej výsledky súhlasia s predchádzajúcou prácou, no vedci objavili oveľa viac faktorov ovplyvňujúcich zdravie našej pokožky.

Krátkodobé vystavenie modrému svetlu môže mať pozitívne účinky, no úplne iná situácia nastáva v prípade, že sa vystavujeme modrému svetlu denne. Táto forma žiarenia zvyšuje poškodenie DNA, vedie k odumieraniu buniek, či tkaniva, poškodeniu očí a aj ku zrýchlenému starnutiu pokožky.

Ničivý dopad modrého svetla

Nanešťastie zrýchlené starnutie pokožky tváre nie je jediným negatívom modrého svetla. To nás ovplyvňuje aj negatívnym vplyvom na zrak či kvalitu spánku. Čo sa týka zraku, žiarenie HEV sa dostáva do našich očí a poškodzuje chromozómy v našich bunkách. To znamená, že sa nám zrak zhoršuje rýchlejšie a postupom času môže nastať situácia, že zrak v jednom oku bude lepší, ako v tom druhom.

Modré svetlo zároveň znižuje produkciu melatonínu počas noci, čo vedie k nekvalitnému spánku. Nedostatok oddychu môže viesť k zápalom a „nafúknutiu“ našej tváre. Kvôli tomu môžeme vyzerať staršie. Zápal ďalej spomaľuje produkciu kolagénu, čo naopak vedie k vráskam.

Modré svetlo nedokážeme úplne odstrániť z našich životov, no dokážeme ho aspoň obmedziť. Samozrejme že najlepším a najjednoduchším trikom je obmedziť čas strávený v prítomnosti modrého svetla. To znamená dať si prestávky od práce, obmedziť, alebo nepoužívať zariadenia pred spaním, alebo nájsť spôsob, ako nahradiť obrazovky za niečo iné – napríklad čítanie normálnych kníh namiesto e-kníh.

Rovnako užitočným trikom je aj využívanie nočného režimu, ak ho vaše zariadenie má. Existujú ale aj rôzne aplikácie, ktoré znížia množstvo modrého svetla, ktoré vaše zariadenie vyžaruje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close