SpravodajstvoVeda a výskum

Zrod planéty v „živom prenose“. Pozrite sa na snímku, ktorá zachytáva rodiacu sa planétu

Vedci môžu po prvý krát sledovať, ako postupne vzniká nová planéta

530 svetelných rokov od nás sa nachádza víriaci oblak horúceho prachu a plynu, ktorý nám dokáže prezradiť, akým spôsobom sa z malých zrniečok stanú obrovské planéty.

Zrod planéty v „živom prenose“

Vedci  zhotovili dychberúce  takmer  infračervené zábery protoplanetárneho disku okolo mladej hviezdy AB Aurigae. Tieto zábery ukazujú špirálovité anomálie, ktoré by mohli byť rodiace sa planéty. Ide o fascinujúci proces. Najprv musí vzniknúť hviezda a okolo nej vznikne taktiež obrovský disk horúcej hmoty, ktorým sa hviezda živí. Keď sa proces ukončí, zvyšky disku začnú narážať do seba a vzniknú vesmírne objekty, ktoré môžeme vidieť v bežnej sústave. Ide o kométy, asteroidy, trpasličie planéty a planéty. Na tému upozorňuje Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Drobné čiastočky materiálu spojí dokopy elektrostatická sila. Následne rastú a zväčšuje sa aj ich gravitačná sila, tým pádom priťahujú k sebe ďalší materiál. Počas tohto procesu sa obežná dráha prašných častíc naruší a nadobudne eliptický tvar, čím vznikne oscilácia medzi najbližším a najvzdialenejším bodom. Ak je táto oscilácia násobkom obežnej doby danej častice, vzniká rezonancia (pozn. redakcie: Lindbladova rezonancia), ktorá by mala generovať špirálovitý vzor.

Podľa vedcov je táto rezonancia zodpovedná aj za špirálovitý tvar masívnych galaxií. To, čo vo vesmíre funguje vo veľkom merítku, funguje aj v tom malom. Podobný efekt sme mohli pozorovať aj na prstencoch Saturna a mali by sme ho pozorovať aj pri rodiacich sa planétach. V prípade protoplanetárnych diskov ale nie sú pozorovania úplne jednoduché. Hviezda je vo väčšine prípadov príliš jasná na to, aby sme bol schopní pozorovať drobné deje, ako je napríklad formácia planét.

Prvé pozorovanie rodiacej sa planéty

V prípade hviezdy AB Aurigae boli v roku 2017 objavené špirálovité vzory, ktoré môžu byť stopou planetárnej formácie. Pomocou nástroja SPHERE zhotovili vysoko-kontrastnú fotografiu v takmer infračervenom spektre. Výsledkom je najdetailnejšia snímka hviezdy, akú sa nám podarilo zachytiť. Na nej môžeme vidieť slabé svetlo z menších čiastočiek prachu.

Protoplanetárny disk
Zdroj: ESO

Na snímke možno vidieť aj narušenia v tvare písmena S, ktoré by mohli byť znakom protoplanéty, ktorá na seba naberá ďalšiu hmotu.

„Narušenie, ktoré je zachytené na fotografii sa pri istých teoretických modeloch planetárnej formácie očakáva,“ tvrdí astronómka Anne Dutrey.

Protoplanéta sa formuje vo vzdialenosti, ktorá je približne rovnaká, ako je poloha Neptúnu od Slnka. Jej presná veľkosť sa nedá zatiaľ zmerať, no podľa odhadov vedcov by mala byť niečo medzi 4-13 násobkom hmotnosti Jupitera.

Zdroj: ESO

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close