SpravodajstvoVeda a výskum

Nachádza sa Zem na polceste k nezastaviteľným zmenám? Ľadovce Antarktídy nasledujú rovnaký scenár, ako pred niekoľkými tisícročiami

Globálne otepľovanie je jedným z najväčších nebezpečenstiev našej planéty.

Globálne otepľovanie je hrozbou, ktorá si žiada okamžitú akciu. Ekosystémy našej planéty sa nachádzajú na pokraji zrútenia a hovoria o tom aj výsledky novej štúdie. Tá sa zamerala na oblasť Antarktídy a tvrdí, že globálne otepľovanie by mohlo vyvolať kritické roztápanie ľadu už do desiatich rokov.

Kritická hranica je v tomto prípade bod, spoza ktorého sa už ľudstvo nebude vedieť vrátiť, píše portál Science Alert. Je možné, že už sa nachádzame uprostred premeny, ktorá môže mať vážny dopad na rast morských hladín. Roztopenie ľadovcov by zároveň zničilo prostredie, v ktorom živočíchy na Antarktíde žijú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aby mohli vedci lepšie pochopiť, čo sa deje dnes, museli sa pozrieť do minulosti. Dostali sa až do poslednej doby ľadovej, ktorá na Zemi bola pred 20-tisíc rokmi. Pohľadom do minulosti študovali vedci históriu tohto kontinentu. Zo štúdie vyplýva, že aj v minulosti nastalo rapídne roztápanie ľadovcov. Zlou správou je, že tento proces začal veľmi náhle, do desiatich, maximálne dvadsiatich rokov.

„Zaujímavosťou na tomto prípade je, že zmena začala relatívne z ničoho nič. Kontinent Antarktídy začal strácať svoju hmotnosť, prostredníctvom rozpúšťania ľadovcov. To trvalo niekoľko stoviek rokov, no potom sa niečo „preplo“. Ľadovce sa prestali rozpúšťať tak rýchlo, ako začali,“ vysvetľuje Paleoklimatologička Zoe Thomas.

Vedci získali vzorky z kanálu, ktorý sa nazýva Iceberg Alley. Keď sa odlomí ľadovec, prepláva týmto kanálom. Počas jeho cesty sa uvoľňujú rôzne trosky, ktoré dopadajú na dno, do hĺbky 3.5 km. Správanie ľadu sa vedcom podarilo popísať podľa vzoriek, ktoré spojili s počítačovou simuláciou. Za posledné tisícročia sa im podarilo charakterizovať 8 fáz úbytku ľadovcov.

Nachádzame sa v kritickom bode?

Výsledky štúdie podporujú satelitné snímky, ktoré sú však dostupné len posledných 40 rokov. Na nich ale vidno úbytok ľadu z Antarktídy. Štúdia zároveň našla aj vzorec nárastu morských hladín. Hladiny sa zvyšovali v každej z ôsmych fáz a ovplyvňovali planétu niekoľko storočí. V jednom prípade ale zmeny trvali až tisíc rokov.

Ak je možné spojiť súčasné zmeny na Antarktíde s procesmi, ktoré sa odohrali v minulosti, potom môže byť tento kontinent na pol ceste ku kritickému bodu.

„Ak je možné zmeniť takýto systém len za desať rokov, je to naozaj desivé. Ak sa bude ľad na Antarktíde správať tak, ako sa správal v minulosti, potom by sme sa mali nachádzať blízko bodu, spoza ktorého sa už vrátiť nedokážeme,“ vysvetľuje Zoe Thomas.

Výsledky novej štúdie sú konzistentné s dôkazmi, že za posledné desaťročia nastalo zrýchlené topenie ľadu na Antarktíde. To môže viesť k nenapraviteľným zmenám a k drastickému nárastu hladiny morí a oceánov. Výskum zistil, že súčasná situácia zodpovedá tomu, ako sa ľadovce topili v minulosti. Nie je zatiaľ isté, či sa budú ľadovce dnes správať tak, ako pred tisícmi rokov, no ak áno, znamená to, že do desiatich rokov by ľudstvo mohlo prekročiť bod, spoza ktorého sa už vrátiť nedokáže.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close