Microsoft spustil AI prediktor rizika srdcovocievnych ochorení

Zrdroj: vlastný

Existuje naozaj obrovské množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú „zdravie“ vášho kardiovaskulárneho systému. Medzi najznámejšie rizikové faktory pri srdcovocievnych ochoreniach môžeme zaradiť celkový životný štýl, zamestnanie, stres, strava, existujúce ochorenia a samozrejme, rodinnú anamnézu. Vďaka všetkým faktorom dokáže Váš lekár aspoň čiastočne určiť, aké je riziko toho, že v budúcnosti budete mať problémy či už so srdcom, alebo s cievami. Jedná sa ale o obrovské množstvo údajov a premenných, ktoré musí lekár spracovať. Predpovede sú vždy približné, no prečo nevyužiť najmodernejšie technológie na ešte dôkladnejšie vypočítanie rizika?

Obrovská pomoc pre lekárov

Spoločnosť Microsoft sa do tohto odvážneho projektu pustila už pred niekoľkými rokmi a len pred niekoľkými dňami rozbehla svoj nový AI prediktor rizika srdcovocievnych ochorení v najväčšej indickej nemocničnej sieti s názvom Apollo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Modely založené na umelej inteligencii dostupné na celom svete boli vytvorené pred desiatkami rokov a sú založené na západnej populácii. Naše nové API sú založené na údajoch 400 000 Indov zdieľaných Apollo Hospitals a môžu ľahko identifikovať úroveň rizika každého pacienta, “ povedal Anil Bhansali, výkonný riaditeľ spoločnosti Microsoft India (R & D). „Do projektu sme vstúpili ako technologický partner alebo expert v oblasti AI a spolupracujeme s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a lekármi na integrácii údajov na pomoc pri budovaní modelu AI,“ dodal Bhansali.

Výsledky sú oveľa presnejšie a dôkladnejšie

Nástroj poháňaný umelou inteligenciou berie do úvahy až 21 rizikových faktorov, vrátane atribútov životného štýlu ako je diéta, fajčenie, fyzická aktivita, psychologický stres a úzkosť. Všetky tieto atribúty sa odrážajú v miere dýchania, hypertenzii a krvnom tlaku. Systém po vyhodnotení všetkých rizík určí, ako modifikovať životný štýl pacienta, alebo jeho včasnú diagnostiku.

Parádna technológia, ktorá opäť pozdvihne latku v medicíne o čosi vyššie. Či sa ale podobný systém niekedy ocitne aj v slovenskom zdravotníctve žiaľ nevieme.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre