Recenzie

Nokia Lumia 1520 – postrehy z dlhodobého používania

V redakcií máme už dlhší čas možnosť používať jedno z najvýkonnejších zariadení s Windows phone – „tabletofón“ Nokia Lumia 1520. Keďže sa jedná o zariadenie, ktoré je na trhu už približne rok, rozhodli sme sa namiesto klasickej recenzie spísať postrehy z reálneho používania smartfónu. Aj keď sa nejedná o novinku, kvôli  svojej výbave sa stále jedná o veľmi zaujímavé zariadenie, a vzhľadom k 6″ displeju stále o ultimátne zariadenie. O to viac, že po príchode nových zariadení z dielne Nokie jeho cena už slušne klesla, a stáva sa tak dostupnejším. Ale tomu sme sa venovali v samostatnom článku pred pár týždňami.

Pre nezainteresovaných uvádzam najskôr najzásadnejšie informácie:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Displej: 6.0 “ ClearBlack, IPS LCD Full HD (1920 x 1080)

Procesor: Qualcomm Snapdragon™ 800  Štvorjadrový, 2,2 GHz

Fotoaparát: 20 MP, PureView Dvojitý blesk LED

Maximálna dĺžka hovoru v sieti 2G: 27.4 h

Maximálna dĺžka hovoru v sieti 3G: 25.1 h

Maximálna dĺžka prehrávania hudby: 124.0 h

Bezdrôtové nabíjanie: Vstavané (štandard Qi)

Batéria: 3400mAh

Rozmery: 162.8 mm x 85.4 mm x 8.7 mm

Hmotnosť: 209.0 g

RAM: 2 GB

Vnútorná pamäť: 32 GB podpora MicroSD  do 64 GB

Konštrukcia, spracovanie, používanie

Ako je z vyššie uvedených špecifikácií jasné, jedná sa o naozaj obrovské zariadenie, dalo by sa povedať na hranici nositeľnosti. No aj napriek svojej veľkosti si naň prekvapivo rýchlo zvyknete, a už po pár dňoch pomaly zabudnete, akého obra vlastne používate. Zariadenie je spracované naozaj kvalitne, precízne. Hravo ustojí aj populárny test ohybnosti. Ku konštrukcií, konkrétne k zhotoveniu tlačidla fotoaparátu mal pripomienku. Tlačidlo je pomerne hlboko zapustené, a v porovnaní napr. s Lumiou 920 je jeho odozva slabšia, menej istá, ale po čase si na to človek zvykne. Ďalšou zvláštnosťou konštrukcie je, že telefón podporuje nanoSim karty, takže bolo nutné kartu obstihávať, a pokiaľ by ste chceli kartu používať aj v inom zariadení, ktoré nano Sim nepodporuje, máte smolu.

Zvláštny odstavec, čo sa konštrukcie a spracovania týka som si nechal na výber púzdra. Nakoľko najradšej využívam klasické „vsuvky“, bolo pomerne náročné nejakú na našom trhu zohnať. Nakoniec som si objednal toto púzdro, s ktorým som nadmieru spokojný. Pokiaľ ale používate rôzne gélové kryty, alebo vyklápacie púzdra, s jeho zháňaním budete mať menej starosti, nakoľko puzdier tohto typu je na našom trhu podstatne viac.

Aj napriek svojej veľkosti je možné pri troche cviku telefón ovládať jednou rukou.

Telefón máme v bielom prevedení, a po približne mesačnom aktívnom používaní na kryte niesú  žiadne známky používania. Ani na displeji nevidno žiadne škrabance.

Fotoaparát a fotografovanie

Fotoaparát je jedným z najväčších lákadiel, a po krátkom teste musím zhodnotiť, že sa jedná o jeden z úplne najlepších fotoaparátov v telefóne vôbec. Fotky sú naozaj pekne vykreslené, šum je v rozumných medziach aj pri slabom osvetlení. Oproti foto-telefónu Lumii 1020 je fotenie podstatne svižnejšie. Jednak preto, že rozlíšenie fotografií  je o polovicu nižšie, a jednak preto, že 1520tka má väčšiu RAM, a výkonnejší procesor. DUAL LED blesk je na zábery z blízka veľmi slušný. Lahôdkou, ktorou sa môže pochváliť len málo zariadení je použitie 6″ displeja ako hľadáčika. Vidíte oveľa viac detailov, dokážete lepšie a presnejšie zvoliť správnu kompozíciu. To isté platí aj o neskoršej úprave fotiek. Nesmieme zabúdať vyzdvihnúť aj slušnú kapacitu batérie, takže môžete v kľude fotiť, a nebáť sa, že pre vybitý telefón niečo prepásnete.

Displej

Ďalšou výraznou črtou tohto obra je pochopiteľne displej. V tomto ohľade musím len chváliť. Kvalita zobrazovania, pozorovacie uhly, farby, rozlíšenie…všetko na perfektnej úrovni. Zvlášť by som chcel vyzdvihnúť čitateľnosť na priamom slnku. V porovnaní s mojou Lumiou 920 je to skok dopredu. Hlavne, ak máte aktivovanú funkciu zlepšenej čitateľnosti na priamom slnku, tak rozdiel je jasne vidieť. Na rozdiel od aktuálnej vlajkovej lodi Lumie 930 podporuje 1520tka Glance screen.

 Batéria

Lumia 1520 disponuje vstavanou batériou s kapacitou slušných 3400mAh. V praxi je to citeľné. Telefón nám pri bežnom používaní ( aktívny email, Facebook, Messenger, mobilné dátové pripojenie, niekoľko telefonátov, SMS správ, surfovanie po internete, občas nejaká tá fotka, hra, hudba rádio…) vydrží bez najmenšieho problému celý deň, a zriedka kedy je batéria pod 50%. Vybiť sa mi ho podarilo iba raz, ale vtedy som ho skoro celý deň nedal z ruky. Batéria je naozaj silnou stránkou tohto zariadenia. Jediným nedostatkom je, že je vstavaná, a bežný používateľ musí pre jej výmenu navštíviť servis. Podľa serveru gsmarena.com, je Lumia 1520 dokonca absolútnym víťazom spomedzi všetkých smartfónov čo sa týka výdrže baterky.

SensorCore

Aktualizácia Nokia Cyan priniesla pre vybraná modely funkciu SensorCore. Táto funkcia pomáha zbierať dáta so všetkých senzorov zabudovaných v prístroji, a následne ich poskytovať aplikáciám. Výhodou tohto riešenia je výrazná úspora batérie. Osobne sa mi táto funkcia veľmi páči, môžem mať nonstop zapnutý krokomer, a na spotrebe sa to viditeľne neprejavuje.

Zvuk a hlasitosť zvonenia

Hlasitosť zvonenia je na dobrej úrovni. Škoda je len, že Nokia do takto veľkého zariadenia neumiestnila dvojicu reproduktorov, ale len jeden. Sledovanie filmov so stereo zvukom by bolo určite príjemnejšie. Tak isto v porovnaní s 920tkou, ktorá stereo reproduktormi disponuje, je zvuk mierne plochý. Ale stále je na dobrej úrovni. Čo sa týka kvality zvuku z výstupu na slúchadlá, niet čo vytknúť. Zvuk je perfektný, a určite nesklame ani náročnejšieho poslucháča. Samozrejme veľa závisí aj od kvality pripojených slúchadiel, ale napríklad s dodávanou hands-free sadou je zvuk slušný.

 

Článok plánujem postupne ešte dopĺňať o nové poznatky a skúsenosti. Ak máte nejaké otázky na toto zariadenie, nech sa páči, pýtajte sa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close