SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Príbuzný „božskej častice“ dokáže vysvetliť temnú hmotu: Riešenie po celý čas „ležalo na stole“!

Výskumníci spočiatku výsledkom neverili, no zdá sa že objavili novú časticu príbuznú Higgsovmu bozónu.

Výskumníkom z Boston College sa podarilo objaviť časticu, ktorú možno považovať za magnetického príbuzného Higgsovho bozónu.

Higgsov bozón sa v médiách prezýva aj „božskou časticou“ a ide o elementárnu časticu, ktorá zjednodušene povedané, dáva veciam hmotnosť. Objavenie Higgsovho bozónu si vyžadovalo obrovskú silu Veľkého hadrónového urýchľovača častíc, no túto príbuznú časticu sa vedcom podarilo objaviť experimentom, ktorý by sa vošiel na kuchynskú linku, píše portál Live Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Príbuzná častica sa nazýva axiálny Higgsov bozón a je prvou svojho druhu. Nielenže ide o magnetického príbuzného božskej častice, no zároveň sa vedci domnievajú, že by mohla byť zodpovedná aj za vznik temnej hmoty, záhadnej látky tvoriacej 85% všetkej hmoty vo vesmíre.

„Keď mi študent ukázal dáta, myslel som, že sa niekde pomýlil. Nestáva sa každý deň, že objavíte novú časticu, prakticky ležiacu na stolíku,“ vyjadril sa Kenneth Burch, z Boston College.

Nová častica

Axiálny Higgsov bozón má vlastnos, označujúcu sa ako magnetický moment. Preto si vyžaduje na vysvetlenie oveľa komplexnejšiu teóriu, než je Higgsov bozón. Štandardný model časticovej fyziky tvrdí že je vesmír plný odlišných polí, z ktorých vznikajú častice. Niektoré z častíc riadia základné prírodné sily, napríklad elektromagnetizmus alebo silnú a slabú jadrovú interakciu. Keď bol vesmír mladý, silná a slabá interkacia boli jedno a to isté, no postupom času ako vesmír chladol, sa tieto základné prírodné sily oddelili. Tento proces vedci označujú ako „porušenie symetrie“. Záhadou ale ostávalo, ako sa častice slabej interakcie stali tak ťažkými.

Vedci zistili, že častice reagovali s Higgsovým poľom, z ktorého vyšiel aj Higgsov bozón. Ten vzniká vždy, keď je vo vesmíre porušená symetria. Podľa slov vedcov sa typicky narúša len jedna. Na vysvetlenie axiálneho Higgsovho bozónu vedci musia predpokladať, že sa poruší viacero symetrií súčasne.

„V prípade axiálneho Higgsovho bozónu potrebujeme novú formu teórie a niekoľko ďalších parametrov, prostredníctvom ktorých ho môžeme opísať. V prípade Higgsovho bozónu hovoríme o jednom – energii, no v prípade axiálneho Higgsovho bozónu musíme popísať ako energiu, tak aj magnetické momentum,“ vysvetľuje Burch.

Axiálny Higgsov bozón vznikol v momente, kedy kvantové materiály pri izbovej teplote napodobnili špecifickú sadu oscilácií.

„Higgsov bozón sme objavovali v obrovskom urýchľovači častíc, kde do seba častice vrážali enormnými rýchlosťami a vzorky sme museli schladiť na mimoriadne nízke teploty. Túto novú časticu sme objavili s technikou ležiacou na stole o rozmeroch 1 x 1 meter,“ tvrdí Burch.

Ako už bolo spomínané, Axiálny Higgsov bozón porušuje symetriu niekoľkokrát, a kvôli tejto jedinečnej vlastnosti môže byť Axiálny Higgsov bozón časticou stojacou za záhadnou temnou hmotou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close