SpravodajstvoVeda a výskum

Dokážeme rozlíšiť umelú inteligenciu od človeka? Takto dopadol doteraz najväčší Turingov test v histórii

Výskumníci z AI21 Labs vytvorili zábavnú hru Human or Not, ktorá sa stala celosvetovým virálom a priniesla množstvo cenných dát.

Turingov test je druh testu, ktorého otázkou je zistiť, či je nejaký stroj inteligentný. Ako informuje portál AI21 Labs, od približne polovice apríla prebieha jeden z najväčších Turingových testov, aké ľudstvo vykonalo.

Test spočíva v tom, že necháme jedného človeka dávať otázky dvom respondentom, ktorých nemá možnosť vidieť. Jedným z respondentov je človek, druhým počítač. Komunikácia je výlučne textová, trvá päť minút a rozsah konverzačných tém nie je obmedzený. Ak sa pýtajúci alebo skupina pýtajúcich nedokážu zhodnúť na tom, ktorý z respondentov je počítač a ktorý človek, potom možno stroj považovať za inteligentný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už pár rokov prebieha hra Human or Not?, do ktorej sa doteraz zapojilo viac ako dva milióny dobrovoľníkov a v rámci ktorej už prebehlo viac ako 15-miliónov konverzácií. Ide o zábavnú formu Turingovho testu, v ktorej dobrovoľníci vedú dvojminútové rozhovory buď s iným dobrovoľníkom alebo s umelou inteligenciou. Tá používa vedúce LLM modely ako Jurassic-2 a GPT-4. Následne dobrovoľníci musia povedať či sa rozprávali so živým človekom alebo strojom.

Hra sa stala virálnym hitom a výskumníci po prvých dvoch miliónoch konverzáciách zdieľali, čo sa z týchto konverzácií naučili. Zdá sa, že ľudia stále vedia rozlíšiť či na druhej strane obrazovky sedí človek alebo stroj. Až v 68% prípadov sa podarilo správne určiť či sa dobrovoľník rozprával s AI alebo s človekom. Zároveň však vedci zisťujú, že ľahšie sa nám rozpoznáva konverzácia s človekom.

Dobrovoľníci až v 73% prípadov uhádli správne, ak sa rozprávali s človekom. Pri konverzácii s umelou inteligenciou uhádli správne len v 60% prípadov. Zaujímavosťou je, že Francúzi sú najlepší v rozlišovaní umelej inteligencie a človeka. Druhými najlepšími sú naši susedia Poliaci a na treťom mieste sa umiestnili Nemci.

Muži a ženy dopadli v teste rovnako, pričom ženy uspeli o trošičku lepšie, v 67,7% prípadoch, oproti 67,4%, ktoré dosiahli muži. O niečo presnejšie dokázali rozpoznať umelú inteligenciu mladší ľudia.

Ako sa rozprávať s AI?

Výskumníci si všimli ďalšiu zaujímavosť a to takú, že ľudia využívali rôzne taktiky a stratégie na odhalenie toho, či sa rozprávajú s umelou inteligenciou alebo človekom. Dobrovoľníci mali základný predpoklad, že umelá inteligencia nerobí gramatické chyby a ani nepoužíva slang. Ak si všimli chybu alebo slangové slovo, dobrovoľníci mali tendenciu veriť, že sa rozprávajú s človekom.

Ďalšou zaujímavou stratégiou bolo pýtanie sa osobných otázok. Ľudia častokrát viedli konverzácie otázkami typu odkiaľ si prišiel, ako sa voláš, alebo sa pýtali na osobnejšie veci. Dobrovoľníci verili, že umelá inteligencia nemá žiadnu osobnú históriu a preto si nebude vedieť s týmito otázkami poradiť. Podobnou, často využívanou taktikou, bolo aj vedenie filozofických, etických či emocionálnych tém.

AI21 Labs aj naďalej pokračuje v testovaní umelej inteligencie a v nasledujúcej dobe budú vedci analyzovať ďalšie dáta získané z experimentu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close