SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Blíži sa koniec Hubblovho ďalekohľadu? Kvôli počítačovej chybe ostáva stále nepoužiteľný

Pred pár dňami sa objavila chyba, ktorá vyradila Hubblov vesmírny ďalekohľad z prevádzky.

13. júna prestal počítač v Hubblovom vesmírnom ďalekohľade pracovať, čím zastavil všetku prácu, ktorú zariadenie vykonávalo. Vedci sa niekoľkokrát pokúsili vesmírny ďalekohľad reštartovať, no bez úspechu, píše portál IFL Science.

Najhoršou správou, na ktorú sa pomaly pripravujú aj astronómovia, je, že chyba v počítači môže znamenať definitívnu „smrť“ vesmírneho teleskopu. Vesmírna agentúra NASA nezverejnila o chybe veľa informácií a zatiaľ nehovorí ani o šanciach na opätovné spustenie teleskopu. 16. júna sa agentúra vyjadrila, že operačný tím Hubblovho ďalekohľadu momentálne prešetruje, či za chybu môže opotrebovaný pamäťový modul. Tím sa pripravuje na prehodenie sa na jeden zo záložných modulov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

18. júna vydala NASA ďalšie vyjadrenie. V ňom sa písalo, že sa operačný tím pokúsil prehodiť teleskop na jeden zo záložných pamäťových modulov, no príkaz, ktorý mal záložný modul spustiť, nefungoval. Potom sa tím pokúsil znova, aby získal nejaké dodatočné informácie o chybe a pokúsil sa zariadenie spojazdniť. Ani tento pokus nebol úspešný.

Informácií je málo a nepomáha ani oficiálny Twitterový účet Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Najnovšia správa je venovanie ku dňu otcov, ktoré bolo venované Lymanovi Spitzerovi. Hubblov ďalekohľad je totiž nástupcom Spitzerovho teleskopu, ktorý sa môže považovať za „otca.“

Smrť Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu?

Celkovo boli organizované štyri misie, ktorých cieľom bolo riešenie problémov, či výmena častí vesmírneho teleskopu, no posledná sa odohrala v roku 2009. Posledná údržba teleskopu prešla len po rozšírenej verejnej kampani. V tom období mal nastúpiť vesmírny teleskop Jamesa Webba a astronómovia už nebrali Hubblov ďalekohľad ako prioritu.

Teleskop Jamesa Webba však nie je vo vesmíre ani dnes, no mal by odštartovať ku koncu tohto roka. Či sa mu podarí zaplniť medzeru, ktorú po sebe nechá Hubblov ďalekohľad je otázne. Astronómovia však nepočítajú s predlžovaním života Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Ak by sa objavila závažná chyba, teleskop už pravdepodobne nebude opravený.

Hubblov vesmírny ďalekohľad už 30 rokov prinášal dychberúce zábery vesmíru, ktorý sa nachádza všade okolo nás. Zaujímavosťou ale je, že tento teleskop bol kedysi živým príkladom neúspechu a premrhania vládneho rozpočtu. Jeho vývoj bol totiž problematický a aj keď sa dostal do vesmíru, hlavné zrkadlo bolo otočené zlým smerom, vďaka čomu bol teleskop nepoužiteľný. Nainštalované však bolo ďalšie, opravné zrkadlo a odvtedy sa z neho stal najdôležitejší nástroj modernej vedy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close