NovinkyZaujímavosti

Ľuďom s rakovinou svitne nádej na konci tunela. Vedci objavili vakcínu, ktorá eliminovala nádory u myší. Ďalšie testy už prebiehajú na ľuďoch

Rakovina, choroba ktorá má stovky podôb a trápi milióny ľudí po svete by mohla byť čoskoro z veľkej časti porazená. Najnovšie sa vedcom podarilo vyrobiť vakcínu kombinujúcu malé segmenty DNA a špecifickej protilátky, ktorú vstrekli priamo do nádoru. Následne mohli sledovať ako bol odstraňovaný nie len cieľový nádor, ale aj ostatné.

Testy doteraz prebiehali na myšiach, a od januára s nimi začali aj na ľudských jedincoch. Vedci si od testov na ľuďoch sľubujú veľa, u myší sa totiž podarilo odstrániť všetky stopy po rakovine, vrátane vzdialených metastáz pričom tento postup fungoval pri viacerých typoch rakoviny. Vakcína v prípade rakoviny hrubého čreva však bohužiaľ nefungovala podľa predstáv.

“Keď používame tieto dva činidlá spoločne, vidíme elimináciu nádorov po celom tele,” hovorí onkológ Ronald Levy, jeden z autorov štúdie. Ďalej Levy dopĺňa: “Tento prístup obchádza potrebu identifikovať nádorovo špecifické imunitné ciele a nevyžaduje veľkú aktiváciu imunitného systému alebo prispôsobenie pacienta imunitným bunkám.”

“Náš prístup využíva jednorazovú aplikáciu veľmi malých množstiev dvoch látok na stimuláciu imunitných buniek len v samotnom nádore,” vysvetľuje Levy.

Vedci zo Standfordovej univerzity takto otestovali celkovo 90 myší z čoho sa na prvýkrát podarilo vyliečiť 87 z nich. 3 myšiam sa rakovina nakoniec vrátila, ale pri opakovanej aplikácii tejto metódy ju odstránili.

Celú štúdiu nájdete na stránkach stm.sciencemag.org

Zdroj: Cosmomagazine.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

TIP  Elon Musk s novo predstavenou raketou Big Falcon Rocket chce kolonizovať Mars

 

Tagy
Ukáž viac

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Pridaj komentár

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu