SpravodajstvoVeda a výskum

Míľnik v medicíne: Lekári prvýkrát úspešne transplantovali modifikované srdce prasaťa človeku

Vedcom a lekárom sa po prvýkrát v histórii podarilo úspešne transplantovať srdce zvieraťa človeku.

Téma xenotransplantácie rozdeľuje odbornú, ale i verejnú komunitu na dve strany. Ide o oblasť medicíny, ktorá sa zaoberá medzidruhovou transplantáciou orgánov. Ešte v októbri minulého roka hlásili lekári a vedci veľký prelom v oblasti medicíny. Podarilo sa im transplantovať modifikované obličky prasaťa do ľudského teľa, ktoré fungovali správne. Vedci tento orgán doslova vypestovali v tele prasaťa, neskôr ho odobrali a napojili ku krvným cievam pacienta. Treba však uviesť, že pacient nebol „bežným pacientom“. Išlo totiž o pacienta, ktorý vykazoval mozgovú smrť.

Muž dostal modifikované srdce prasaťa

Najnovšie vedci hlásia obdobný úspech. Tentokrát však nejde o obličku, ale o modifikované srdce prasaťa, ktoré transplantovali živému človeku. Na tému upozorňuje portál futurism.com s odvolaním sa na spravodajský portál BBC. Vedci a lekári tak urobili významný míľnik v snahe vyriešiť pretrvávajúci nedostatok orgánov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pacient sa volá David Bannett a je mu 57 rokov. Rovnako treba uviesť, že po operácii sa cíti dobre a nové srdce mu zatiaľ pracuje, ako má.

„Bolo to buď zomrieť, alebo urobiť túto transplantáciu,“ uviedol Bennett pre BBC. „Viem, že je to výstrel do tmy, ale je to moja posledná voľba.“

Samotnej transplantácii predchádzalo dlhé administratívne kolečko, kde museli lekári od úradov získať povolenie, aby mohli operáciu zrealizovať. Lekári a vedci argumentovali tým, že ak tak nespravia, tak jednoducho zomrie a to z dôvodu, že nebol spôsobilý na ľudskú transplantáciu.

Transplantácii predchádzala génová modifikácia srdca

Získanie povolenia nebola však jediná prekážka, ktorej museli vedci a lekári čeliť. Ako uviedol tím z University of Maryland Medical Center, tak vedci museli vyradiť z orgánu gény, ktoré by spôsobili u pacienta odmietnutie srdca.

Aktuálne vedci a lekári dúfajú, že Bennet túto transplantáciu zvládne. Nikto však nevie, ako sa jeho telo vysporiada s orgánom, ktoré je od iného živočíšneho druhu. Ide predsa len ešte o neprebádanú oblasť medicíny.

„Je vo väčšom riziku, pretože vyžadujeme väčšiu imunosupresiu, trochu inú, ako by sme normálne robili pri transplantácii z človeka na človeka,“ uviedla Christine Lau, vedúca oddelenia chirurgie na University of Maryland School of Medicine pre BBC. Ďalej dodala:  „Nech sa darí pacientovi akokoľvek dobre, viete, nikdy predtým sa to nerobilo, takže naozaj nevieme ako to dopadne“.

Vedci veria, že táto transplantácia by mohla byť prvým krokom k vyriešeniu nedostatku orgánov. Ako uvádza portál, tak len v USA denne zomrie 17 pacientov, ktorí čakajú na orgán.

„Ľudia zomierajú neustále na čakacej listine, čakajúc na orgány. Ak by sme mohli použiť geneticky upravené orgány ošípaných, nikdy by nemuseli čakať, v podstate by mohli dostať orgán, ako by potrebovali.“ uviedla Christine Lau.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close