Vedci prišli so zisteniami, že ak budeme stimulovať určité časti mozgu tak sa zbavíme depresií

depresia pexels-photo-568025
Zdroj: Kat Jayne z Pexels

Depresia je psychologický stav, ktorý je charakteristický smútkom, skleslou náladou, vnútorným napätím či obdobnými príznakmi. Inými slovami je to stav kedy nemáme „chuť“ do života a pretrváva dlhšie ako krátku chvíľu, niekoľko dní, týždňov či dlhšie.

Určite mnohí ste sa podobnými pocitmi už stretli, nie je to nič príjemné. Dobrou správou je, že vedci zistili, že stimuláciou určitých častí mozgu sa dajú tieto pocity redukovať. V štúdii zverejnenej časopisom Current Biology píšu, že sa im podarilo stimuláciou oblasti mozgu zvanej bočná orbitofrontálna kôra (lateral orbitofrontal cortex) zlepšiť náladu človeka a tak zmierniť príznaky depresie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Urobili sme prvý krok, ktorý nás posúva bližšie k liečbe klinických depresií

Stimuláciu vykonávali na pacientoch trpiacich ťažkou epilepsiou, ktorí už v minulosti podstúpili chirurgický zákrok.  Zlepšenie nálady odôvodňujú tým, že táto časť mozgu spája prostredníctvom neurónov jednu z oblastí, ktorá je zodpovedná za komplexné myslenie, vrátanie depresie. Testy boli robené na 25 pacientoch.

Táto štúdia tak skôr otvára nové cesty pre ďalšie výskumy, ktoré by mohli v budúcnosti pomôcť pre liečbe klinických depresií.

Zdroj: Futurism, úvodný obrázok: Pexels.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre