Oplatí sa kúpa použitého telefónu? Načo si treba dať pozor?

Možno ste videli na internete, že ľudia predávajú použité Lumie lacno, ale oplatí sa investovať peniaze do kúpy a na čo si dávať pozor? To sa dozviete v tomto článku.

Pred 3 rokmi som si kúpil Nokiu Lumiu 710, bola v dobrom stave aj s krabicou za 35 eur. Zo začiatku to bol super telefón, a kedže som žiadny telefón s Windows Phone nemal bol som nadmieru spokojný. Prešiel nejaký čas a čím dlhšie som ju mal, tak som mával pocit že konektor nabíjanie je chybný, kedže viackrát boli problémy s nabíjaním.  A čo teraz? Záruka už nie je a servis je drahý a nehovor viac o tom, že sa jedná o jeden zo starších modelov, ktorý svojím vekom patrí už do „starého“ železa. Aj s takýmito problémami sa môžete stretnúť pri kúpe staršieho modelu mobilného telefónu a nehovor viac o tom, že pre menej skúsenejších používateľov môže byť náročnejšie odhadnúť či je telefón v dobrom stave a nehovor viac o tom, že aj pre mnohých zdatnejších používateľov je problém na prvý pohľad povedať, či telefón nepatrí do „starého“ železa svojou hardvérovou výbavou a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neskôr som na internet kúpil opäť ďalší telefón. Jasnou voľbou bol pre mňa telefón značky Nokia, pretože tá rýchlosť a povesť značky je veľmi dobrá. Našiel som si Lumiu 520, ktorá mala výborne parametre a skvelú cenu (dnes si ju dokážete zaobstarať v podstate za „babku“ a stále stačí na bežné používanie). Verte či nie odvtedy čo ju mám ani raz sa nepokazila a to ju mám už nejaký ten piatok, nemá problémy s nabíjaním dokonca dostala podporu aj pre Windows Phone 10. Prežila si veľa a o to viac ma teší, že som doteraz do nej nemusel investovať ani euro. Šliape ako nová, designovo pekná ale trocha slabšia výbava na tie náročnejšie hry a aplikácie.

A na čo si dávať pozor pri kúpe použitého telefónu?

Tu sú veci,ktoré treba skontrolovať:

1.Treba si skontrolovať IMEI mobilného telefónu či nie je náhodou kradnutý, alebo dokonca blokovaný na iných operátorov. (IMEI si zistite vytočením čísla *#06#)

2.Displej a dotyk

Displej je najdôležitejší komponent telefónu, preto si dobre pozrite či náhodou nenájdete napr. chybné pixely, predsa len, hoci pri kúpe použitého telefónu nemôžeme čakať „tip-top“ stav, ale takéto poškodenie displeju môže indikovať budúce problémy , ktorých odstránenie nie je lacná záležitosť. Malé škrabance sa odpustiť dajú, ale ak zbadáte väčší škrabanec alebo dokonca prasklinu, telefón môžete považovať nie len za výrazne poškodený, ale hlavne by vám to mohlo indikovať, že o samotný telefón nebolo dobré postarané. V najlepších prípadov sa stáva, že už zariadenie má na sebe nalepenú ochrannú fóliu, čo chránila telefón. Ale určite sa vyhýbajte telefónom, ktoré majú viditeľné poškodenia (napr. viď obrázok nižšie) aj keby vás predávajúci presviedčal, že výmena displeja je pár eurová záležitosť, neverte mu. Ceny sa pohybujú zhruba od 100 eur a vyššie v závislosti od modelu.

Prežila si veľa

3.Balenie a prislúšenstvo

Nikdy nekupujte telefón bez nabíjačky a keď už sa necháte „ukecať“, minimálne si vyskúšajte funkčnosť konektorov na inom príslušenstve, tiež sa snažte získať pri kúpe aj doklady ako je napr. bloček alebo záručný list, hoci by bol telefón aj starší ako dva roky.

Mimochodom v prípade kúpy telefónu s krabicou si skontrolujte aj IMEI číslo, ktoré musí sedieť s popiskom na škatuli ako aj v telefóne, aby ste sa vyhli kúpe ukradnutému kúsku (hoci ani to nezaručuje, že sa jedná o neukradnutý telefón).

image-22

4.Vizuálny stav

Pozrieť šmuhy, škrabance, odreniny a zadné kryty ak sú ošúchané, poškriabané alebo nedoliehajú na telo, to je už hádam samozrejmosť, vďaka ktorej hneď zistíte či sa majiteľ mobilného telefónu o neho staral tak ako mal alebo nie. Zlý stav telefónu totiž býva jedným z najčistejších dôvodou predaja. Pokiaľ vám záleží na vizuálnom stave dobre si popozerajte stav telefónu či niečo nevŕzga, dolieha všetky kryty ako majú, ak nedolieha opýtajte sa majiteľa aby zjednal z ceny alebo vám vymenil kryt za iný.

image-28

5.Hardvérové Testy

Vo väčšine prípadov sa stáva že kupujúci si neodskúša SIM-KARTU a po kúpe zistí, že nefunguje SIM alebo dokonca telefón je blokovaný na operátora. Pokiaľ môžete odskúšajte fotoaparát, reproduktor, mikrofón alebo skúste zavolať známemu\-mej a odskúšajte či funguje všetko ako má.

image-19

6.Pokiaľ v inzeráte píše predajca že potrebuje súrne peniaze alebo rýchlo predať mobilný telefón, tak sa nenechajte nachytať 🙂 Je veľa klamárov ktorí robia tak, že vám predajú kus a potom keď niečo nefunguje tak proste nedvíhajú telefón sú to proste podvodníci. Seriózny predajca vám dá možnosť odskúšať telefón alebo dokonca vám dá záruku na odskúšanie telefónu a podobne. Avšak určite vám odporúčame spraviť kúpno-predajnú zmluvu, ktorá vás chráni pred skrytými vadami, ktoré ak by sa neskôr vyskytli, tak predajca je vám povinný vrátiť peniaze a nehovoriac o tom, že vás výrazne chráni aj pred kúpou kradnutého telefónu.

A na záver : NIKDY NEPOSIELAJTE PENIAZE VOPRED! Pri dohode kúpe zariadenia musia súhlasiť obe strany, preto nikdy neplaťte za telefón dopredu bez záruky že ho dostanete. Najlepšie je osobný odber, kde si môžte skontrolovať či nemá nejaké chyby alebo vadu o ktorej sa nemôžete dozvedieť s fotografií.

V najväčšej núdzi zvoľte dobierku\Kuriéra. Niektoré pošty ponúkajú pozrieť si balíček vopred ako zaplatíte sumu.

A na záver, posledná rada je, nedajte sa nalákať na lacné ceny alebo napodobeniny :). Výrazne nízka cena je náznakom toho, že nie je niečo v poriadku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre