Spravodajstvo

NASA začala pripravovať rover Perseverance na odber prvých vzoriek z povrchu Marsu. Podarí sa nájsť dôkaz o živote?

Samotný odber vzoriek bude trvať niekoľko dní. Neskôr ich bude však nutné dostať na Zem, aby mohli byť podrobené komplexným analýzam.

Kľúčovým cieľom misie Perseverance je hľadanie života mimo našej Zeme, na červenej planéte. Jednou zo základných úloh, ktorá by mohla dopomôcť naplniť tento cieľ, je odobratie prvých vzoriek skál a hornín z Marsu, ktoré budú budúce plánované misie prepravovať na Zem. Hľadania dôkazov starodávneho mikrobiálneho života sú základným predpokladom pre zistenie, či bol na Marse niekedy život. Samotný proces odobratia vzorky nie je však jednoduchým. Na odobratie prvých vzoriek, bude potrebné zahájiť sled manévrov a krokov, ktoré budú trvať 11 dní. Dôvodom je veľká vzdialenosť medzi Zemou a Marsom, kde odoslanie a prijatie signálu trvá niekoľko minút. Nehovor viac o tom, že prenos väčších dát, ako sú napríklad fotografie, či videá, trvá dlhšie. Na tému upozorňuje americká NASA.

Šesťkolesový rover bude prehľadávať časť krátera Jezero a jeho úlohou bude skúmať geológiu a minulé podnebie planéty, čím poskytne základy pre neskorší prieskum Marsu človekom. Vedci predpokladajú, že nie každá vzorka, ktorú rover zozbiera, poskytne definitívne dôkazy o existencii života na Marse.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Aj keď skaly nachádzajúce sa v tejto  oblasti nie sú dokonalými časovými kapsulami pre organické látky, veríme, že sú tu od vzniku krátera Jezero a sú neuveriteľne cenné na vyplnenie medzier v našom geologickom chápaní tohto regiónu,“ uviedol vedec projektu Perseverance Ken Farley z Caltechu.

Vedci sa o túto oblasť zaujímajú najmä z dôvodu, že si myslia, že oblasť kráteru Jezero, bola v minulosti riečnou deltou. Inými slovami, táto oblasť mohla byť v minulosti kolískou života.

Perseverance
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/USGS, kráter Jezero

A ako to bude prebiehať?

 Sekvencia vzorkovania sa začne tak, že rover najskôr umiestni všetko potrebné na vzorkovanie na dosah svojho robotického ramena dlhého 2 metre. Potom vykoná snímky, aby vedecký tím NASA mohol určiť presnú polohu odoberatia prvej vzorky. Rameno určené na manipuláciu so vzorkami vyberie skúmavku so vzorkou, zahreje ju a potom ju zasunie do vrtáka s jadrom. Zariadenie zmeria objem odobratej vzorky, tá sa následne vyfotografuje, hermeticky sa uzavrie a uskladní. Skúmavky so vzorkami budú tak v čistom prostredí. Celkovo bude rover v priebehu svojej misie ukladať približne 40 takýchto malých skúmaviek so vzorkami. Prenos vzoriek určených na ďalšiu analýzu bude na Zem zabezpečený pomocou ďalších misií  NASA a Európskej vesmírnej agentúry.

NASA ROVER 2020-min
Zdroj: TheVerge.com (RENDER ROVERU)

„Cieľom je získať cenné údaje o skale, ktorú sa chystáme odobrať, nájdením jej geologického dvojčaťa a vykonaním podrobnej analýzy,“ uviedla vedúca vedeckej kampane Vivian Sun z laboratória Jet Propulsion Laboratory NASA v južnej Kalifornii. „Na geologickej dvojici najskôr pomocou brúsiacej špičky zoškrabeme vrchné vrstvy hornín a prachu, aby sme odkryli čerstvé, nezvetrané povrchy a vyfúkli ju pomocou nášho nástroja na odstraňovanie prachu,“ uviedla.

NASA Mars okolie roveru preservence
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Vedci chcú tak zistiť, či sú tieto kamene sedimentárneho alebo vulkanického pôvodu, pretože práve horniny vulkanického pôvodu umožňujú určiť ich vek s veľmi vysokou presnosťou. K samotnému procesu zahajanie odberu prvých vzoriek by malo dôjsť v úvode nasledujúceho mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close