Významní investori Facebooku žiadajú odchod Zuckerberga z postu predsedu Facebooku

Mark Zuckerberg
Zdroj: YouTube

Tento rok nebol pre Facebook naozaj zaujímavý. Výrazné problémy s uniknutým dátami o používateľoch spôsobili niekoľko násobný prepad v hodnotách akcií spoločnosti, čo určite odradilo niekoľko investorov. Samozrejme, Facebook sa z týchto problémov celkom rýchlo dostal a svoje čísla opäť posúva vyššie, no podľa investorov to zrejme nie je postačujúce. Tí najnovšie vyzývajú na odvolanie Marka Zuckerberga z funkcie predsedu predstavenstva spoločnosti Facebook.

Odvolanie žiada viacero významných investorov

18. októbra podali štátni pokladníci z Illinios, Rhode Island, Pennsylvánie a New York City Comptroller, návrh na odlúčenie postov predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa spoločnosti Facebook. Štyria zástupcovia významných verejných investičných fondov s podielmi v spoločnosti Facebook sa tak pripojili k návrhu investičnej spoločnosti Trillium Asset Management, ktorý bol podaný ešte v lete tohto roku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predseda musí byť nezávislý

Hlavným bodom nového návrhu je odlúčenie predsedu predstavenstva od samotného generálneho riaditeľa. Aktuálne oba posty obsadzuje samotný zakladateľ Facebooku, Mark Zuckerberg. Podľa investorov by mal ale pozíciu predsedu predstavenstva zaujať úplne nezávislý človek. Táto zmena je podľa navrhovateľov v záujme nie len akcionárov, ale aj zamestnancov, používateľov Facebooku a v neposlednom rade aj v záujme všeobečnej demokracie v USA.

Všetky prehrešky Facebooku za tento rok

Facebook má toho na krku tento rok naozaj dosť. Najväčším škandálom bol zrejme predaj dát spoločnosti Cambridge Analytica, no medzi veľké problémy môžeme určite zaradiť aj ovplyvňovanie volieb USA ruskými „silami“. Na zozname prehreškov sa ale nachádza aj niekoľko menej mediálne známych bodov. Napríklad, Facebook nesie čiastočnú vinu za násilie v Mjanmarsku, Indii a Južnom Sudáne, no taktiež dával možnosť inzerentom vylúčiť menšiny z ich cielenej reklamy. Varovný prst sa dvíhal aj v prípadoch, kedy spoločnosť neadekvátne zakročila voči falošným správam, ktoré sa niekedy šíria internetom naozaj nadzvukovou rýchlosťou.

Oddelenie funkcií je vo svete bežné

Aj najväčší fanúšik Marka Zuckerberga zrejme chápe, že niektoré veci sa jednoducho zlúčiť nedajú a zakladateľ spoločnosti nemôže večne obsadzovať všetky dôležité posty. Samozrejme, Mark Zuckerberg je naozaj vplyvnou osobou a chce mať dostatočný dohľad nad svojou spoločnosťou, no v posledných mesiacoch sa mu to akosi vymyká z pod kontroly. Taktiež si treba uvedomiť, že všetci svetoví giganti ako Twitter, Google, Microsoft alebo Apple, už podobné kroky podstúpili. Oddelenie funkcií generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva je úplne normálnou záležitosťou.

Návrh podľa všetkého opäť neprejde

Podobný návrh bol podaný už v priebehu minulého roka, no investorom sa ich nápad jednoducho presadiť nepodarilo. Ináč tomu nebude zrejme ani tentokrát, keďže Mark Zuckerberg má v správnej rade ako generálny riaditeľ približne 60 percent hlasov. Jediným možným riešením by tým pádom bola jeho rezignácia z tohto postu, no tento scenár je oveľa menej pravdepodobný, ako možnosť zotrvania v jeho funkcii.

Zdroj: digitaltrends.com, úvodný obrázok (Youtube)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre