SpravodajstvoVeda a výskum

Objav, ktorý sa len tak nevidí: Najstaršia fosília srdca prezrádza čo-to aj o našej evolúcii

Hoci ide o srdce obrnenej ryby, jeho štúdia vedcom umožnila nahliadnuť do významného evolučného bodu.

Objav najstaršej fosílie srdca popri náleze fosilizovaného žalúdka, pečene a čreva, môže vedcom prezradiť, ako sa vyvíjali naše telá.

Vo výskume z Curtin University vedci objavili 380-miliónov rokov starú fosíliu srdca, ktoré ale nepatrí človeku. Ide o srdce ryby, no stále platí, že ide o najstaršie objavené srde. Predpokladá sa, že srdce patrilo druhu arthrodira, druhu obrnených rýb žijúcich počas obdobia devónu. To trvalo od 419 až do 358-miliónov rokov do minulosti. Druh arthrodira sa vyznačoval anatómiou pripomínajúcou moderných žralokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nález vedci opisujú ako mimoriadne fascinujúci, mäkké tkanivá živočíchov sa totiž vo väčšine prípadov nezachovajú. Ešte vzácnejší je nález trojrozmernej fosílie.

„Ako paleontologička študujem fosílie už viac ako 20 rokov a tento nález mi doslova vyrazil dych. Nielenže ide o najstaršiu fosíliu srdca, no tá sa nádherne zachovala v 3D,“ tvrdí Kate Trinajstic, vedúca štúdie.

Trinajstic vysvetľuje, že evolúcia sa normálne chápe ako séria menších krôčikov, no objavené srdce naznačuje, že existoval výraznejší skok medzi stavovcami s čeľusťou a bez nej. Druh arthrodira mal svoje srdce uložené prakticky v ústach a pod žiabrami rovnako ako dnešné žraloky. Objavené srdce má tvar písmena S a komplexnú stavbu. Skladalo sa z dvoch komôr a menšej komory, ktorá bola navrchu.

Dôležité evolučné obdobie

Druh arthrodira sa radí medzi primitívnejšie stavovce, no srdce je svojou stavbou mimoriadne zložité. Výskumníci sa domnievajú, že vzniklo v kritickom momente, kedy sa hlava a krk začali prispôsobovať tak, aby umožnili vývoj čeľustí. To autori štúdie považujú za mimoriadne dôležitý krok aj v prípade našej evolúcie.

„Po prvýkrát môžeme vidieť pokope orgány primitívnej ryby a zisťujeme, že sa od nás až tak nelíši,“ vyjadrila sa Trinajstic.

Počas výskumu s však vedci všimli kritický rozdiel. Pečeň ryby bola veľká, čo umožnilo živočíchovi nadnášať sa, opäť rovnako ako dnešné žraloky. Niektoré dnešné ryby majú aj pľúca, no vedci v tomto prípade nenašli nič čo by naznačovalo, že ich mala aj arthrodira. Pľúca nenašli ani pri ďalších obrnených rybách, preto predpokladajú, že sa vyvinuli o niečo neskôr.

Vedci použili neutrónové lúče a röntgen na vytvorenie 3D modelu srdca. Skenovali vzorky mäkkých tkanív stále obalených vo vápenci. Model sa im podarilo vytvoriť na základe odlišných hustôt minerálov vytvorených baktériami a okolitého kameňa.

Tento objav spolu s predchádzajúcimi nálezmi svalov a zárodkov znamená, že tento druh je najlepšie pochopenou primitívnou rybou a pomáha im objasniť prechod bezčeľustných stavovcov na stavovce, ktoré si už čeľusť vyvinuli. Fosílie srdca a iných orgánov objavili vo formácii Gogo, ktorá leží v západnej časti Austrálie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close