IBM odhalilo svoj zatiaľ najvýkonnejší kvantový procesor

Zdroj: sci-news.com

IBM so svojimi kvantovými procesormi posunula latku vo výpočtovej technike naozaj vysoko. Pred pár dňami ale firma oznámila, že úspešne vyrobila a otestovala svoje dva nové, doposiaľ najvýkonnejšie kvantové výpočtové procesory od ich spoločnosti. Prvý vylepšený procesor bude bezplatne dostupný pre verejnosť cez IBM Cloud. Druhý z dvojice procesorov má byť jadrom nových komerčných IBM Q systémov.

Zdroj: Carl De Torres for IBM

Pred viac ako rokom spoločnosť IBM sprístupnila verejnosti možnosť vykonávať experimenty pomocou ich kvantovej platformy. Verejnosť cez IBM Cloud doposiaľ vykonala viac ako 300 000 experimentov. Celý systém poháňal 5-qubitový, ktorý ale už svojho nástupcu. Verejnosti bude sprístupnený systém s novým 16-qubitový procesorom, určeným na ešte zložitejšie experimenty. Predpokladá sa, že nový systém bude používaný ešte viac ako jeho predchodca, ale zrejme s jeho výkonom bude mať aj tak čas na oddych.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O niečo výkonnejší procesor je zatiaľ najvýkonnejším procesorom vyrobeným spoločnosťou IBM. Celý systém bude poháňaný 17-qubitovým procesorom, ktorý disponuje dvojnásobným výkonom ako ešte teraz používaný systém cez IBM Cloud. Procesor má byť zároveň prvým procesorom, ktorý bude súčasťou prvých kvantových komerčných systémov určených najmä pre vedecké výskumy.

Vízia 50-qubitových systémov je celkom reálna

„Súčasné významné technologické pokroky umožnia IBM rozširovať budúce procesory na 50 alebo viac quibitové, ktoré predvedú výpočtové schopnosti nad rámec dnešných klasických výpočtových systémov.“ povedal riaditeľ spoločnosti IBM Research. Podotkol aj fakt, že počet qubitov ešte neznamená vysoký výkon. Výpočtové schopnosti kvantových procesorov nezávisia iba od počtu qubitov ale veľkú úlohu zohráva najmä kvalita kvantových informácií, ktoré dokážu byť veľmi nestabilné. Spoločnosť bude naďalej pokračovať v zlepšovaní kvantových systémov, ktoré majú byť využité hlavne pre obchodné modely, na vedecké výskumy, výroby liečiv až po umelú inteligenciu. Vyzerá to tak že sa v blízkej budúcnosti máme načo tešiť.

Zdroj: IBM Research

Zdroj: ibm.com, úvodný obrázok (sci-news.com), engadget

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre