BezpečnosťSpravodajstvo

Vytáčanie čísiel pomocou digitálnej asistentky ako Siri, či Google Assistant, nie je také bezpečné, ako si väčšina z nás myslí

Nový prípad zo zahraničia poukazuje na nekalé praktiky podvodníkov, ktorí dokážu asistentky oklamať celkom jednoducho

Digitálne asistentky sú aj v našich končinách populárne stále viac a viac. Ich schopnosti často používame za volantom, poprípade pri iných činnostiach, kedy sme jednoducho zaneprázdnení a nemôžme do rúk vziať mobilný telefón. Jednou z užitočných schopností asistentiek ako Siri, Alexa, či Google Assistant je aj vytáčanie čísiel, poprípade priamo ich hľadanie na internete a následné automatické vytáčanie. Práve posledný prípad však nie je vždy tým správnym a najbezpečnejším riešením. Podvodníci zo zahraničia si totižto našli spôsob, ako asistentky oklamať tak, aby vytáčali vybrané podvodné čísla.

Na problém upozornili odborníci z USA

Na slabinu digitálnych asistentiek nedávno upozornila nezisková organizácia Better Business Bureau, ktorá nie len na problém upozornila, ale zároveň odhalila celú schému podvodu, ktorý nie je až taký „neuveriteľný“, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako celý podvod funguje?

Predstavte si situáciu, že potrebujete zavolať do hotela, či leteckej spoločnosti, no číslo nemáte a nemôžete si ho vyhľadať (poprípade sa vám jednoducho nechce). Poprosíte asistentku, aby číslo našla na internete za vás, pričom následne vyhľadané číslo vytočí na váš súhlas. Ak ste samotné číslo nekontrolovali, môže sa stať, že asistentka vytočí číslo podvodníkov, ktorí sa tvária ako predstavitelia spoločnosti, do ktorej ste sa chceli dovolať. Počas hovoru môžu od vás pýtať rôzne prihlasovacie údaje, heslá, údaje o bankových účtoch, či kartách.

Celý podvod stojí na nevedomosti digitálnych asistentiek, ktoré príliš nedokážu rozlišovať relevantnosť niektorých výsledkov. Podvodníci totižto čísla na stránky vyhľadávania dostanú prostredníctvom dobre zaplatenej reklamy, ktorú berú do úvahy aj samotné asistentky. Vina tak nespadá len na ne, ale aj na samotný prehliadač, ktorý môže občasne promovať príspevky a stránky podvodníkov.

Na problém v našich končinách zrejme nenatrafíte

Ako sme už spomínali vyššie, na celý problém upozornila nezisková organizácia pôsobiaca v USA, Kanade a Mexiku, takže s najväčšou pravdepodobnosťou sa problém vyskytuje iba v týchto oblastiach. V našich končinách sa momentálne s podobným podvodom zrejme nestretnete, no ako to už býva zvykom, väčšina trendov ku nám príde s odstupom času a nie je vylúčené, že sa problém časom vyskytne aj u nás. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close