NovinkyTECH

Google sa odvolal voči rozhodnutiu Európskej komisie. Vyhne sa tak zaplateniu astronomickej pokuty?

V júni sa dostal Google pod paľbu zo strany Európskej komisie. Výsledkom bola rekordne vysoká pokuta v astronomickej výške € 2,4 miliardy. Dôvodom bolo porušovanie protimonopolných zákonov Európskej únie.

Google bol obvinený zo zneužitia svojho postavenia. ako najpoužívanejšieho vyhľadávacieho nástroja a údajne nelegálne ovplyvňoval výsledky vyhľadávania vo svoj prospech. Už v roku 2011 bol podaný  Microsoftom podnet na EK, na prešetrenie Google-u, kvôli pravidlám spravodlivej hospodárskej súťaže.

Google stále čelí 90-dňovému ultimátu, kedy má vykonať úpravu algoritmu, inak mu hrozí ďalšia sankcia až do výšky 5% priemerného denného celosvetového obratu spoločnosti Alphabet, ktorá je materská spoločnosť Google. Taktiež sa vyjadril, že sa posnažia sa o splnenie zverejnených požiadaviek.

Európska komisia trvá na tom, že Google porušil protimonopolné zákony. Previnil sa údajným „odopretím možnosti férového uchádzania sa o podiel na trhu“. Tvrdí, že: „Google zneužil svoje dominantné postavenie tým, že propagoval výsledky vyhľadávania vo svoj prospech.“

Google reagoval na celú situáciu tým, že kontruje Európsku komisiu a podal odvolanie. Vraj ide o to, že inzerenti chcú propagovať tie isté produkty, ktoré chcú zákazníci nájsť rýchlo a jednoducho. „Preto Google teda zobrazuje reklamy na nákupy a spája svojich používateľov s tisíckami inzerentov. Veľkých i malých. Výhra pre obe strany.

Po dôkladnom preskúmaní rozhodnutia komisie, Google potvrdil, že sa skutočne pripravuje podať odvolanie. Zatiaľ však nie sú známe ďalšie podrobnosti. Očakáva sa, že proces odvolania bude trvať roky, pretože predchádzajúca rekordná pokuta, ktorú dostal Intel a to vo výške 1,06 miliardy eur, je doteraz aktívna. Už je tomu 7 rokov od jej vzniku.

zdroj: kitguru.net

Tagy

Pridaj komentár

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu