RecenzieSpravodajstvo

Google Pixel 2 prvé dojmy – pohľad bývalého fanúšika iPhonu | RECENZIA

Smartfóny sú už dlhšiu dobu označované za spotrebnú elektroniku a väčšina najnovších smartfónov po pár rokoch pomaly dosluhuje a odchádza do dôchodku. Podobný osud dobehol aj môj, už teraz minulý telefón, iPhone 6. Na telefóne bolo po dvoch rokoch poznať, že už má čo to za sebou a nieje zrovna najmladší. Audio jack to už akosi nezvládal a ku koncu to nezvládol ani jeden z mikrofónov, ktorý pri telefonovaní nahlas vôbec nefungoval, takže komunikácia prostredníctvom tohto telefónu bola niekedy naozaj boj. Po pár týždňoch premýšľania som sa konečne donútil ku tomu, že iPhone musím vymeniť za niečo novšie, svižnejšie, no nevedel som, či mám znova siahnuť po smartfóne od Apple alebo po Androide.

iPhone som oficiálne zavrhol, už pre mňa nebol viac atraktívny a chcel som zmenu. Pri Androide ma hneď napadol Samsung, no problém spočíval v tom, že som z okolia počul takmer iba zlé ohlasy. Taktiež sa mi ani nepáčila Samsungovská nadstavba. Následne som sa zamyslel nad tým, že by bol pre mňa zrejme najideálnejší takmer čistý Android. V tom momente som si povedal: „Poznám vôbec taký telefón?“. Dovtedy som sa Androidom vôbec nezaoberal, no ihneď som začal s prieskumom trhu. Po pár dňoch som od kamaráta započul niečo o smartfóne od spoločnosti Google a v ten moment mi to doplo. Smartfón Google Pixel som poznal už aj predtým, ako som vôbec s prieskumom trhu začal. Začal som googliť kde by sa dal taký Google Pixel zohnať a potom mi doplo, že som na jar písal o druhej generácii tohto smartfónu. V októbri bol Google Pixel 2 oficiálne predstavený a ja som ho po pár dňoch objednal. Následne prišiel ten dramatický moment, že dodanie tohto smartfónu bude trvať zhruba mesiac, no po prvých pár dňoch Vám musím povedať, že sa čakanie naozaj oplatilo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Smartfón pre mladých

Zdroj: vlastný

Pri recenziách väčšinou začíname klasicky opisovať obsah balenia a prikladáme fotografie samotného obalu a jeho obsahu. Balenie môžete vidieť na fotke nižšie, no od obalu a jeho obsahu zrejme nik neočakáva zázraky. Krabica je klasicky biela, s logom Google a fotkami smartfónu. Vnútri, sa ako zvyčajne nachádzal adaptér do zásuvky, USB Type-C kábel, návody, redukcia na audio jack a redukcia z USB na USB Type-C, pre prekopírovanie údajov z Vášho starého smartfónu (primárne).

Na prvý pohľad smartfón vyzerá naozaj úchvatne. Veľká časť zadnej strany smartfónu je z akéhosi matného plastu, ktorý sa naozaj výborne drží v ruke a nezostávajú na ňom odtlačky prstov. Časť okolo fotoaparátu je naopak z lesklého plastu, ktorý celý dizajn oživuje. Akonáhle som sa na telefón pozrel, nepripadal mi ako typický smartfón pre manažéra, ale ako smartfón vhodný pre mladých ľudí (pre bežných ľudí +).

Úchvatný fotoaparát

Smartfóny Pixel sú známe najmä vďaka najlepším fotoaparátom a je to naozaj tak, ako sa vraví. Žiadne špeciálne panorámy alebo fotky okolia som ešte nemal čas vytvárať, no fotoaparát ukazuje svoje kvality už pri klasickom fotení detailných fotografií alebo portrétov. Ostrosť fotografie je naozaj neskutočná a s mojim predošlým telefónom sa nedá ani porovnávať.

Zdroj: vlastný

Technické špecifikácie si zrejme nejako extra predstavovať nemusíme a prejdime radšej na moje prvé pocity po zapnutí smartfónu a prvé plusy, ktoré som ihneď ocenil. Smartfón som hneď zapol a prešiel som klasickým nastavovaním celého systému, wifi, sim karta a rôzne drobnosti. Po vyplnení všetkých údajov na mňa vyskočila správa, „Prekopírujte si všetko z Vášho starého telefónu“. Budete sa čudovať, ale po pripojení iPhonu pomocou redukcie, sa do smartfónu dostali všetky kontakty, správy, fotografie a takmer všetky aplikácie. Skopírovanie fotografií ma ale potešilo zrejme najviac. Po dokončení synchronizácie som sa pustil do skúšania aplikácií a do nastavovania niektorých aplikácií, ako Tatra Banka atď. Počas skúšania smartfónu som stále dostával nové a nové upozornenia, o ktorých som si zo začiatku myslel, že sú to zbytočnosti a hlúposti z práve nainštalovaných aplikácií. Mýlil som sa. Pixel mi začal hneď zo začiatku radiť, aby som jeho schopnosti naplno začal využívať. Aké špeciálne funkcie teda smartfón Google Pixel 2 ponúka? 

Google Lens

Pre tých čo nevedia, čo Google Lens vôbec je. Je to inteligentná funkcia implementovaná priamo v aplikácií Fotky na zariadeniach Google Pixel 2 a Google Pixel 2 XL. Po zapnutí tejto funkcie sa na vybranej fotke spustí skenovanie, ktoré trvá pár sekúnd. Následne sa Vám zobrazia výsledky skenovania, ktoré sú naozaj až dychberúce. Funkciu som prvýkrát vyskúšal na odfotenom obraze Mona Lisa. Sken trval zhruba 2 sekundy a následne mi funkcia Google Lens vybrala relevantné informácie, ktoré našla na internete, v tomto prípade sa jednalo o názov obrazu, maliara a ďalej mi boli ponúknuté internetové zdroje, na ktorých sa o tomto obraze dočítam viac. Niekto si pomyslí, načo mi toto vôbec je. No toto nieje jediným poslaním funkcie Google Lens. Jej najväčšou výhodou je zrejme analýza textu, ktorú som taktiež otestoval. Odfotil som noviny, ktoré sa zhodou okolností ocitli na mojom stole a odfotil som údaje o redakcií. Fotografiu som následne oskenoval pomocou funkcie Google Lens a z výsledkom som skoro odpadol. Po zoskenovaní mi zo zoskenovanej fotografie, bol ponúknutý email, telefón, adresa redakcie a priamo webstránka novín. Údaje neboli ale iba hocijako vypísané, ale v prípade čísla, adresy a emailu mi boli ponúknuté rýchle voľby. Tým pádom mi stačilo jedným kliknutím zavolať, otvoriť emailovú správu pre danú redakciu, alebo kliknúť na adresu, ktorá sa automaticky ukázala na mape. Najväčšou výhodou funkcie Google Lens je zrejme pripojenie sa do wifi siete. Zabudnite na písanie zložitých hesiel, ktoré sú napísané na spodku Vášho wifi routera. Údaje o wifi sieti stačí odfotiť a Google Lens pripojenie vyrieši za Vás.

Neobmedzené úložisko na cloude

O neobmedzenom úložisku pre fotografie som vedel už pred kúpou tohto smartfónu, no rýchlosť nahrávania a automatické nahrávanie na wifi sieťach a následné automatické vymazanie zo zariadenia ma dojalo. Prvýkrát som zažil ten pocit, že mám v smartfóne 1000 fotografií a 100 videí, no v štatistikách mám zabratých 0 GB z úložiska. Po nahratí fotografií ma potešil aj inteligentný asistent, ktorý si niektoré fotografie zobral pod svoje krídla a ponúkol mi ich upravené verzie, portréty, koláže alebo videá z dovolenky.

Pixel myslí na veci, na ktoré bežný človek zabúda

Jednou z funkcií, ktoré som ocenil hneď po zapnutí telefónu, bolo nastavenie môjho bydliska. Na základe uložených údajov mi systém ponúkol automatické odblokovanie smartfónu, akonáhle sa nachádzam doma. S bydliskom taktiež súvisí aj ďalšia zaujímavá novinka (pre mňa). Automatické zapnutie wifi pripojenia, keď sa ocitnem. To je tá vec, na ktorú som doteraz bežne zabudol. Občasne sa mi stalo, že som si doma omylom prečerpal dátový limit, no s podobnými vecami sa už zaťažovať nemusím.

Ďalej by som chcel spomenúť niektoré drobnosti, ktoré ma po pár dňoch používania naozaj potešili. Po nainštalovaní aplikácie Tatrabanka som sa stretol s náhodným pípaním smartfónu, akonáhle som ho položil na peňaženku. Po pár sekundách mi doplo, že to bude súvisieť s NFC. Následne som vyskúšal, ktorá karta bola NFC čipom zachytená a zrejme ste si už tipli, čo za kartu to bolo. Platobná karta. NFC si po nainštalovaní aplikácie Tatrabanka vyhľadávalo moju platobnú kartu. Následne som ju priblížil ku smartfónu a neveril som vlastným očiam. Na obrazovke sa zobrazilo moje meno, číslo karty, typ karty, stav účtu a posledné transakcie. Samozrejme, funguje to iba s kartou, ktorú máte uloženú v aplikácií banky.

Ako poslednú maličkosť by som vyzdvihol zaujímavé živé pozadie, ktoré je súčasťou iPhonov už dlhé roky, no v takejto živej podobe som ho nikdy nevidel. Na pozadie plochy som si nastavil klasickú planétu Zem. Pozadie si ale odo mňa vyžiadalo prístup ku aktuálnej polohe. Najprv som vôbec nechápal načo to tomu pozadiu je. Po odomknutí smartfónu som to hneď pochopil. Pokiaľ smartfón odomknete, zobrazí sa Vám Zem z takého pohľadu, aby bola práve Vaša poloha presne v strede obrazovky. To taktiež súvisí aj s postupným posúvaním sa hranice zotmievania. Po otvorení nastavení som si ale všimol, že toto pozadie využíva aj údaje o aktuálnom počasí a toto zistenie ma naozaj dostalo. Až potom som si uvedomil, že pozadie je takmer vždy iné a mení sa na ňom obloha presne tak, ako to je momentálne vidieť z vesmíru.

Záver

A čo povedať na záver? Všetko podstatné som zrejme spomenul už vyššie. Stačí skonštatovať len to, že pokiaľ si plánujete zadovážiť nový Android smartfón a nepozdávajú sa Vám niektoré nadstavy Androidu, Google Pixel 2 je podľa mňa tou správnou voľbou. Samozrejme iba v tom prípade, pokiaľ hľadáte naozaj high-end smartfón, pretože cenovka tohto smartfónu nieje zrovna najmenšia a nejedná sa o zrovna lacnú záležitosť.

Zdroj: vlastný

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close