SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Záhadná bariéra bráni kozmickým lúčom vstúpiť do jadra našej galaxie

Nedávny výskum objavil zvláštny druh bariéry, ktorá drží kozmické lúče od galaktického jadra.

Stred našej galaxie je zvláštnym a divokým miestom. Dalo by sa povedať, že ide o akýsi urýchľovač častíc, kvôli supermasívnej čiernej diere, ktorá tam leží. Vedci však nedávno objavili ďalší záhadný jav, zvláštnu bariéru, ktorá bráni kozmickým lúčom preraziť veľký oblak častíc v samom strede Mliečnej dráhy, píše portál Science Alert.

Región galaktického centra ostáva pre vedcov stále záhadou. Existuje aspoň čiastočná predstava o tom, čo sa tam nachádza, no pozrieť sa priamo do centra je kvôli hrubému oblaku prachu nemožné. Predpokladá sa ale, že galaktické centrum je dôležitým zdrojom kozmických lúčov – protónov a atómových jadier, ktoré putujú naprieč vesmírom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kozmické lúče vznikajú, keď sú protóny a jadrá oddelené od elektrónov a akcelerované na relativistické rýchlosti. Odtrhnutie elektrónov od protónov a jadier atómov je spôsobené silnými magnetickými poľami. Stred našej galaxie je región, kde môžeme nájsť niekoľko objektov, ktoré by mohli silné magnetické pole vytvoriť. Sú to pozostatky supernov, pulzary a najväčším je samozrejme supermasívna čierna diera, Sagittarius A*.

Podľa pozorovaní a modelov by mali byť kozmické lúče rozložené rovnomerne po Mliečnej dráhe. Na to, aby mohli astronómovia študovať kozmické lúče, musia ich najprv nájsť. Kozmické lúče sú veľmi energetické, čo znamená, že ich vedia astronómovia relatívne ľahko odhaliť, dokonca aj v galaktickom jadre.

Kozmické lúče zároveň ovplyvňujú aj medzihviezdne médium, plyn a prach, nachádzajúci sa v priestore medzi hviezdami. Vedci sa zamerali práve na kozmické lúče, ktoré sa nachádzajú v oblasti stredu našej galaxie. Ich objav priniesol naozaj zaujímavé výsledky.

Bariéra v jadre galaxie

Ukázalo sa, že hustota kozmických lúčov je v centrálnom molekulárnom oblaku nižšia, ako mimo neho. To znamená, že existuje nejaká bariéra, alebo neznáma sila, ktorá im bráni vstúpiť do centrálneho regiónu. Čo by to mohlo byť je zatiaľ neznáme a vedci sa to pokúsia v nasledujúcich štúdiách zistiť.

Vedia ale, že molekulárne oblaky sú komplikované miesta. Ak nastane kolaps vnútorných častí oblaku, existuje pravdepodobnosť stlačenia magnetických polí, ktoré by slúžili ako bariéra. Ďalším z možných dôvodov je magnetohydrodynamická turbulencia.

U nás v Slnečnej sústave sú kozmické lúče ovplyvňované solárnym vetrom. Je možné, že v galaktickom centre „vietor“ plní podobnú úlohu. Ak vedci zobrali do úvahy galaktický vietor v strede Mliečnej dráhy, výsledky sa už o trochu viac začali podobať na to, čo ukázalo pozorovanie. Napriek tomu si táto bariéra žiada ešte ďalšie štúdie.

Vedci tvrdia, že k lepšiemu pochopeniu galaktického jadra by pomohla trojrozmerná simulácia. Tá by im dokázala ukázať, ako dochádza k vzniku a šíreniu kozmických lúčov v Mliečnej dráhe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close